Έμεινε…χΑΡΜΑΝΙ γι’ ακόμα μιά φορά

Παρόλο που αγωνίστηκε με πολλές απουσίες, ο Παναθηναϊκός στάθηκε στο ύψους του, αλλά δεν κατάφερε να επικρατήσει της Αρμάνι Μιλάνο, η οποία με την ψυχραιμία του Νικολό Μέλι πήρε τη νίκη με 78-76.

Ο Παναθηναϊκός των πολλών απουσιών (Γιώργος Καλαϊτζάκης, Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, Λευτέρης Μποχωρίδης, Δημήτρης Αγραβάνης, Αρτούρας Γκουντάιτις) πάλεψε με όσες δυνάμεις είχε στην Ιταλία, αλλά στο τέλος δεν τα κατάφερε απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο γνωρίζοντας την ήττα με 78-76. Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπράντον Ντέιβις με 16 πόντους, ενώ για το “τριφύλλι” ξεχώρισε ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 21 πόντους.

O αγώνας

Φρενήρης ήταν ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση κατά βάση στην επίθεση. Η Ολύμπια Μιλάνο, χτυπούσε κυρίως μέσα στο “ζωγραφιστό” με τους Μέλι και Χάινς, ενώ το “τριφύλλι” κυρίως από την περιφέρεια με τους Μπέικον, Γουίλιαμς και Πάρις Λι. Σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Γιώργου Παπαγιάννη που είχε 6 πόντους, με την ελληνική ομάδα να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 21-20.

Η Αρμάνι ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και με τους Τονούτ και Ντέιβις προηγήθηκε με 36-28. Το “τριφύλλι” ωστόσο, κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ, χάρη στο… ξέσπασμα του Ντέρικ Γουίλιαμς, ο οποίος το έβλεπε… βαρέλι από την περίμετρο. Παρά την προσπάθεια του Αμερικανού φόργουορντ, η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη, 40-39 με τον Μπράντον Ντέιβις να μην έχει αντίπαλο στο “ζωγραφιστό”.

Με τους Βόιτμαν και Νέιπιερ να σκοράρουν, οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 3, 44-41 στο 22′. Ο Παναθηναϊκός με τους Πονίτκα και Μπέικον κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ με 45-44. Η απάντηση για την ομάδα του Μεσίνα ήταν άμεση και με 8 πόντους του Νέιπιερ προηγήθηκε με 7, 57-50 στο 27′. Στην εξίσωση για τους γηπεδούχους μπήκε και ο Μπάρον για το +8, 61-53. Διαδοχικά τρίποντα των Τόμας και Μέλι διαμόρφωσαν το 64-56 στο 29′. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 64-60 για τους Ιταλούς.

Άμυνες δεν υπήρχαν στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με την Αρμάνι να διατηρεί το προβάδισμα που είχε με 70-64. Ο Ντέρικ Γουίλιαμς, που ήταν σε εξαιρετική βραδιά, πρόσθεσε ακόμα 4 πόντους στο ενεργητικό του με την ελληνική ομάδα να μειώνει στους 2, 70-68 στο 34′. Το πρόβλημα που είχε ο Παναθηναϊκός στη θέση “5” δημιουργούσε πλεονέκτημα στον Μπράντον Ντέιβις που είχε φτάσει στους 16. Ο Παναθηναϊκός ωστόσο με τους Μπέικον και Μέλι ισοφάρισε σε 76-76. Ο Μέλι με δύο βολές, έκανε το 78-76, 12” για το τέλος. Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μπέικον και γνώρισε την 17η ήττα στη διοργάνωση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 40-39, 64-60, 78-76

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 16 (8/11 δίποντα, 0/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόμας 2, Λουαού – Καμπαρό 1 (0/5 σουτ, 3 λάθη), Μήτρου – Λονγκ 2, Τονούτ 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μέλι 14 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπάρον 9 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νέιπιερ 16 (2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάινς 2 (3 ριμπάουντ), Ντατόμε 3 (1), Φόγκτμαν 2 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Γουόλτερς 8 (4/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Λι 13 (3/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Παπαγιάννης 10 (5/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5 βολές), Γουίλιαμς 21 (4/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Τόμας 5 (1/5 τρίποντα), Μπέικον 14 (5/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/3 βολές), Πονίτκα 3 (0/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις, Μαντζούκας 2.