Εκμεταλλεύτηκαν την απουσία του Μοράντ και στο 3-1 οι Ουόριορς

Σπουδαία νίκη με 101-98 πανηγύρισαν οι
«Πολεμιστές» κόντρα στους Μέμφις Γκρίζλις και απέκτησαν σαφέστατο προβάδισμα στη σειρά.

Παρά την απουσία του ηγέτης τους, Τζα Μοράντ, οι Γκρίζλις πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό, όμως δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν τη σειρά των ημιτελικών στη Δυτική Περιφέρεια. Έτσι, οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς απέχουν πλέον μία μόλις νίκη για να πάρουν το εισιτήριο που οδηγεί στους τελικούς της Δύσης.

Οι Γκρίζλις από την αρχή του αγώνα έδειξαν να αιφνιδίασαν τους Ουόριορς και στα πρώτα λεπτά του αγώνα απέκτησαν προβάδισμα 7 πόντων (15-8). Ο Τζόουνς ήταν αυτός που «βαφτίστηκε» Μοράντ στην αρχή, κρατώντας σταθερά την ομάδα του μπροστά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να μειώνουν με πρωταγωνιστή τον Στεφ Κάρι σε 24-20 για την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Οι δυο ομάδες στη δεύτερη περίοδο ήταν αρκετά άστοχες, κάτι που ευνόησε τους παίκτες του Στιβ Κερ, ο οποίος ήταν απών λόγω κορονοϊού. Μετά από εξαιρετική δημιουργία του Μπέιν, ο Τζόουνς ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 9 πόντους (35-26, 20′). Οι «Πολεμιστές» αντέδρασαν, βρίσκοντας λύσεις από το περιφερειακό σουτ του Κλέι Τόμσον. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με εύστοχο τρίποντο του Κάρι, το οποίο έφερε και πάλι το ματς στο -3 (41-38).

Οι γηπεδούχοι άρχισαν πιο δυναμικά στην τρίτη περίοδο. Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό και σκληρές άμυνες. Παρά την πίεση των Ουόριορς να προσπεράσουν στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι είχαν εξαιρετική αμυντική λειτουργία. Ένα εύστοχο τρίποντο του Μπέιν μάλιστα στο φινάλε του τρίτου δωδεκαλέπτου, ανέβασε τη διαφορά στους 7 πόντους ξανά για τους Γκρίζλις (69-62) και όλα πλέον θα κρινόντουσαν στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο.

Στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δωδεκαλέπτου, οι παίκτες του Τέιλορ Τζένκινς «έσφιξαν» περισσότερο την άμυνα, με αποτέλεσμα να αποκτήσουν και πάλι διψήφια διαφορά (74-64, 37′). Σε εκείνο το σημείο όμως, οι Ουόριορς και ο Κάρι αφυπνίστηκαν. Στο τελευταίο λεπτό, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 93-93 μετά από ελεύθερη βολή του Κάρι και μετά από την άστοχη προσπάθεια του Τζάκσον, ο ηγέτης των «Πολεμιστών» μάζεψε το ριμπάουντ, κέρδισε το φάουλ και έδωσε προβάδισμα «ασφαλείας» στην ομάδα του. Η αστοχία του Μέμφις συνεχίστηκε, ο Κάρι δεν αστόχησε από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» και έτσι οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς, πανηγύρισαν μια σημαντική νίκη με 101-98, κάνοντας έτσι το 3-1 στη σειρά.

To επόμενο ραντεβού ανάμεσα στις δυο ομάδες είναι τα ξημερώματα της Πέμπτης (12/05, 04:30).

Ο MVP

Ο Στεφ Κάρι ήταν αυτός που ξεχώρισε για τους νικητές. Ο ηγέτης των Ουόριορς τελείωσε τον αγώνα με 32 πόντους, μετρώντας 6/11 δίποντα 4/14 τρίποντα, 8/9 βολές, ενώ παράλληλα είχε 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ σε 37 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-24, 38-41, 62-69,

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γουίγκινς 17 (1/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Κουμίνγκα, Γκριν 2 (11 ριμπάουντ), Τόμπσον 14 (0/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κάρι 32 (4/14 τρίποντα, 8/9 βολές, 8 ασίστ), Πουλ 14 (4/9 δίποντα), Πόρτερ 12 (3/5 δίποντα), Λούνεϊ 8 (9 ριμπάουντ), Λι 2

ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Μπρουκς 12 (2), Τζάκσον 21 (0/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Άνταμς 10 (15 ριμπάουντ), Μπέιν 8 (2/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Τζόουνς 19 (3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Άντερσον 17 (6/6 δίποντα), Γουίλιαμς 7 (1), Κλαρκ 4, Μέλτον.