Έκλεισε με «χαμόγελο» τη σεζόν ο Απόλλωνας

Οι Πατρινοί ολοκλήρωσαν θετικά τις υποχρεώσεις τους φέτος στην Μπάσκετ Λιγκ, επικρατώντας στην έδρα τους του Άρη με 74-73.

O Aπόλλωνας σε ένα ματς που είχε εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και από τις δυο πλευρές κατάφερε να επιβληθεί και να «χαρίσει» την πέμπτη θέση της βαθμολογίας στην άλλη ομάδα της Πάτρας, τον Προμηθέα.

Ο Άρης παρά την ήττα που γνώρισε σήμερα, κρατάει την αγωνιστική του ανάκαμψη φέτος και φυσικά την πρόκριση στα πλέι-οφ του πρωταθλήματος, όπου όντας 7ος της βαθμολογίας, θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον Παναθηναϊκό.

Ο Άρης άρχισε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση τρέχοντας ένα 6-0 σερί στα πρώτα λεπτά με πρωταγωνιστές τους Λόκετ και Τζούστον. Ο Απόλλωνας αντέδρασε τρέχοντας αυτός με τη σειρά του ένα 7-0 σερί με πρωταγωνιστές τους Τσαλμπούρη και ΜακΛίν. Το πρώτο δεκάλεπτο είχε νευρικότητα και από τις δυο πλευρές, καθώς ολοκληρώθηκε στο 10-9 υπέρ των γηπεδούχων με καλάθι του Μήτρου-Λονγκ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά πιο ζεστά στη δεύτερη περίοδο και σύντομα απέκτησαν ένα μικρό προβάδισμα με ατομική ενέργεια του Μήτρου-Λονγκ. Οι Θεσσαλονικείς βρήκαν λύσεις από τη ρακέτα τους και κυρίως από τον Σακούρ Τζούστον, ενώ ο Κάουαν έδινε γρήγορο ρυθμό στην ομάδα του. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Δίπλαρο να ισοφαρίζει σε 29-29 για την ανάπαυλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετικό με έντονο ρυθμό και αρκετά τρίποντα και από τις δυο πλευρές. Ένα τρίποντο του Μήτρου-Λονγκ που ήταν «ζεστός» σε όλη την αναμέτρηση, αλλά και ένα από τον ΜακΛίν, έφεραν τους γηπεδούχους στο +7 (41-34). Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη βελτίωσαν την επιθετική τους λειτουργία με πρωτεργάτη πάντα τον Τζούστον και έφεραν πάλι το ματς στα ίσα. Στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι είχαν στιγμές αδράνειας στην άμυνα και έτσι ο Απόλλωνας απέκτησε προβάδισμα 7 πόντων (53-46).

Το «ρεσιτάλ» τριπόντων συνεχίστηκε και στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, με τον Σίμονς από τους Πατρινούς και τον Τζούστον από τους Θεσσαλονικείς να πρωταγωνιστούν. Ο Άρης όμως με τρίποντο αργότερα του Πουλιανίτη και μια ατομική ενέργεια του Κέλλι, κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 64-62 περίπου 3 λεπτά πριν το φινάλε. Η άμυνα των φιλοξενούμενων «έσφιξε» και με περίπου μισό λεπτό να απομένει για το φινάλε, ο Κάουαν ευστόχησε σε ένα δύσκολο σουτ τριών πόντων, δίνοντας ένα προβάδισμα «ασφαλείας» στην ομάδα του. Ο Μήτρου-Λονγκ ευστόχησε σε δυο βολές και στη συνέχεια έκανε το κλέψιμο. Οι Πατρινοί εκμεταλλεύτηκαν τα κενά στην άμυνα του Άρη και με σωστή κυκλοφορία της μπάλας, ο Σίμονς ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, βάζοντας μπροστά τους γηπεδούχους με 74-73. Στην τελευταία επίθεση που είχαν οι φιλοξενούμενοι με 4 περίπου δευτερόλεπτα στη διάθεσή τους, ο Πουλιανίτης υπέπεσε σε λάθος από την επαναφορά και έτσι ο Απόλλωνας πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με 74-73.