Έκανε το μπρέικ ο Προμηθέας και πάει για ιστορική ανατροπή (video)

Οι Πατρινοί νίκησαν με 94-76 τη Λάρισα για τον τέταρτο αγώνα της σειράς των μικρών τελικών της Μπάσκετ Λιγκ και η τρίτη θέση θα κριθεί σε πέμπτο ματς.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκίκα που πέτυχε 20 πόντους και μοίρασε 13 ασίστ, ο Προμηθέας Πάτρας γύρισε από το -13 και κέρδισε τη Λάρισα εκτός έδρας με 94-76, ισοφαρίζοντας τη σειρά των μικρών τελικών σε 2-2. Η κατάληψη της τρίτης θέσης στο πρωτάθλημα θα κριθεί σε πέμπτο και τελευταίο ματς στην Πάτρα (23/6, ΕΡΤ3).

Το 3-0 υπέρ του Προμηθέα έδωσε γρήγορα τη θέση του στο 11-3 υπέρ των γηπεδούχων. Η Λάρισα έτρεξε σερί 11-0 πήρε κρίσιμα ριμπάουντ και βρήκε πολύτιμους πόντους από τον Στέφαν Μούντι (είχε 9 πόντους στο ξεκίνημα με 4/5 τρίποντα), την ώρα που ο Γκραντ ήταν ο μοναδικός σκόρερ του Προμηθέα στα οκτώ πρώτα λεπτά. Οι Θεσσαλοί κυκλοφόρησαν την μπάλα, δημιούργησαν εξαιρετικές φάσεις και περιόρισαν τους Πατρινούς. Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πατρινοί έπαιξαν στα όρια του φάουλ και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +11.

Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης άλλαξε τελείως. Ο Προμηθέας ανέβασε την απόδοσή του, βρήκε σκορ από τους Γκίκα, Αγραβάνη, Φόστερ και Άντριτς και προηγήθηκε στον αγώνα ακόμα και με οκτώ πόντους. Η Λάρισα έπαθε “μπλακ άουτ” και βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ.

Η διαφορά ξέφυγε, ο Γκίκας ήταν ασταμάτητος, ο Μούντι πάλευε μόνος του στην επίθεση για την Λάρισα και ο Προμηθέας πήρε τη νίκη οδηγώντας τις δύο ομάδες σε πέμπτο και τελευταίο ματς στην Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 45-34, 58-60, 76-94