Έκανε το μπρέικ και πήρε προβάδισμα η Λάρισα (video)

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού επικράτησε με 69-63 των Ροδιτών και έκανε το 1-0 στον πρώτο γύρο των πλέι οφς της Basket League.

Έπειτα από ένα σπουδαίο ματς που εξελίχθηκε σε ντέρμπι με ανατροπές, η Λάρισα έφυγε με το διπλό από τη Ρόδο και πήρε προβάδισμα εν όψει του δεύτερου παιχνιδιού την Τρίτη (24/05).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά την αναμέτρηση. Ο Στέφαν Ποτ πρωταγωνίστησε στο γρήγορο 11-2 του Κολόσσου και εν συνεχεία οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα επιμέρους 8-2. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Ηλία Καντζούρη δεν άφησε τη Λάρισα να προηγηθεί. Η ευστοχία των Ροδιτών έξω από τη γραμμή των 6,75μ. τους έφτασε στο +9 (28-19). Με τον Μούντι να «κουβαλάει» στο εκτελεστικό και το οργανωτικό κομμάτι, οι παίκτες του Τακιανού «επέστρεψαν», ισοφαρίζοντας σε 30-30. Εν τέλει, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Κολοσσό στο +5 (36-31).

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, ωστόσο η Λάρισα μείωσε αισθητά, μετατρέποντας το παιχνίδι σε απόλυτο ντέρμπι. Αρχικά, όμως, η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έφτασε τη διαφορά στους 9 (40-31) και η απάντηση της θεσσαλικής ομάδας ήρθε στα μέσα της τρίτης περιόδου, όπου πέρασε και μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (48-49). Τελικά, ο Κολοσσός ανέκτησε το προβάδισμα και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στους +3 (53-50). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Λάρισα έκανε εξαιρετική αρχή. Στα πρώτα λεπτά της περιόδου, οι Θεσσαλοί πήραν εκ νέου το προβάδισμα (53-54) και εν συνεχεία «έχτισαν» διαφορά που έφτασε έως και τους δέκα πόντους (59-69). Ο Κολοσσός έριξε τη διαφορά στους έξι πόντους, αλλά οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν σε θέση οδηγού και έφτασαν στη νίκη με 63-71.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 36-31, 53-50, 63-71

O MVP:

Ο Ουσμάν Κρουμπάλι αποτέλεσε μεγάλο πρωταγωνιστή για την ανατροπή και τη νίκη της Λάρισας, καθώς έκανε νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο 34χρονος φόργουορντ αποτέλεσε τον δεύτερο σκόρερ της αναμέτρησης, καθώς πρώτος αναδείχθηκε ο Στέφαν Μούντι, που σημείωσε 20 πόντους με 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.