Έκανε το καθήκον του ο Προμηθέας

Αν και δεν έκρινε πολλά πράγματα αυτή η αναμέτρηση, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έκανε αυτό που έπρεπε, παρά τις απουσίες της και επικράτησε με 100-97 στην έδρα της Οπάβα για την τελευταία αγωνιστική του Basketball Champions League.

Με νίκη ολοκλήρωσε την φάση των ομίλων του BCL ο Προμηθέας, ο οποίος τερμάτισε στη 3η θέση του γκρουπ και θα αγωνιστεί στο play-in τουρνουά με μειονέκτημα έδρας απέναντι στη Λε Μαν, με στόχο την πρόκριση στους “16”. Με ρεκόρ 3-3 τελείωσαν οι Πατρινοί στον όμιλο, που βρέθηκαν πίσω από την Ρίτας, η οποία την ίδια ώρα κέρδισε με 79-77 την αδιάφορη Ντιζόν και πήρε την δεύτερη θέση. Χωρίς τους Ετσενίκε, Χέιλ και Φρέιζιερ παρατάχθηκε το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την ελληνική ομάδα, που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13-5, αλλά στη συνέχεια ανέβασε στροφές και πέρασε μπροστά με 25-20, 1:37 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Προμηθέας είχε τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα με 42-36 στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως η Οπάβα απάντησε με σερί 11-0 για το 47-42, με τους Πατρινούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός πόντου (52-51).

Παρόμοια η εξέλιξη και του δευτέρου ημιχρόνου. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ στη τρίτη περίοδο, όμως οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 77-76. Ο Προμηθέας έμοιαζε να “καθαρίζει” τη νίκη, όταν προηγήθηκε με 91-84 στο 38′, αλλά για δύο λεπτά έμεινε χωρίς πόντο και η Οπάβα έστειλε το παιχνίδι στη παράταση (91-91). Εκεί κρίθηκε από ένα λέι απ του Ρέινολντς, τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 100-97.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 51-52, 77-76, 91-91, 97-100 (παρ.)

ΟΠΑΒΑ (Τζούντεκ): Τζουρέκα 3, Μορκάν 14 (11 ριμπάουντ), Πέχατσεκ 14 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σίρινα 20 (5/13 τρίποντα), Τάουνς 19 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Φάρσκι, Γκνίαντεκ 5, Κουρίλ 7, Σλάβικ 9 (6 ριμπάουντ), Σβάντρλικ 6

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κόφεϊ 25 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάουαν 30 (11 ασίστ), Κόνιαρης 13 (5 ασίστ), Ρέινολντς 16 (7 ριμπάουντ), Στίβενς 10 (5 ριμπάουντ), Μπαζίνας, Χρυσικόπουλος, Τζόουνς 6, Καραγιαννίδης, Πλώτας.