Έκανε… το χρέος του το Περιστέρι! (video)

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Ιωνικού Νικαίας στο κλειστό του Πλάτωνα, επικρατώντας με 102-75 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League.

Το Περιστέρι παρά το ανταγωνιστικό προφίλ που παρουσίασε ο Ιωνικός για τρία δεκάλεπτα, πέρασε από τη Νίκαια με 102-75, ανεβαίνοντας έτσι στο 12-7 και παραμένει στην πρώτη τετράδα της κατάταξης, την ώρα που οι Νικαιώτες υποχώρησαν στο 4-15 και βρίσκεται ακόμα κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Το παιχνίδι άρχισε με πολύ γρήγορο ρυθμό και από τις δυο ομάδες, με τον Ιωνικό να παίρνει σύντομα προβάδισμα 6 πόντων (16-10, 4′) με πρωταγωνιστές του στην επίθεση τον Σίμονς και τον Λέισι. Τότε, το Περιστέρι ανέβασε “στροφές” με πρωτεργάτη του τον Δημήτρη Μωραΐτη, ο οποίος με διαδοχικά τρίποντα και βοήθεια από τον Χάμερ και τον Χουγκάζ στους “αιθρέσες”, βοήθησε την ομάδα του να πλησιάσει στο σκορ αρχικά και εν συνεχεία να ισοφαρίσει σε 27-27 για το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, “τρέχοντας” ένα επιμέρους σκορ 12-2 (29-39, 13′) με κύριους εκφραστές στην επιθετική τους λειτουργία τον Κόλεμαν και τον Χάμερ. Οι Νικαιώτες “κόλλησαν” στην επίθεσή τους, με το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη να το εκμεταλλεύεται στην άλλη μεριά του γηπέδου, “εκτοξεύοντας” τη διαφορά στο +20 (34-54, 18′). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +16 (41-57) για την ομάδα των δυτικών προαστίων, μετά από καλάθι του Χόκινς που μείωσε.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με σαφώς καλύτερους “οιωνούς” την τρίτη περίοδο και με πρωταγωνιστές τους Σίμονς, Χόκινς και Αγγελόπουλο, κατάφεραν να μειώσουν αισθητά τη διαφορά στους 12 πόντους (50-62, 25′). Σε εκείνο το σημείο, το Περιστέρι “χτύπησε” τις αδυναμίες των Νικαιωτών με τους Κόλεμαν, Μπίλαν και Ραντάνοφ, ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά σε… απόσταση ασφαλείας (60-76, 28′). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Αρσενόπουλο να μειώνει σε 62-79 από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας”, με τον Ιωνικό πλέον να “ξεμένει” από δυνάμεις.

Παρά την προσπάθεια των Λέισι και Σίμονς στην αρχή του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τους χώρους που χρειάζονταν και με τρίποντο του Ντένμον, ανέβασαν ξανά τη διαφορά στο +20 (65-85, 33′). Το σύνολο του Φοίβου Κωστή δεν κατάφερε να βρει καλό ρυθμό, με αποτέλεσμα να μείνει “μακριά” από το σκορ και τα τελευταία λεπτά του αγώνα να μετατρέπονται σε… συνοπτική διαδικασία. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε με 102-75 και παραμένει στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 27-27, 41-57, 62-79, 75-102

Ο MVP

Ο Δημήτρης Μωραΐτης ήταν αυτός που διακρίθηκε για τους νικητές, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ πρώτος σκόρερ του Περιστερίου ήταν ο Μάρκους Ντένμον με 19 πόντους. //

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κατραχούρας – Μαλαμάς – Καρπάνος.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Φοίβος Κωστής): Νούνιεζ Καστίγιο 2 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σίμονς 26 (8/11 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Αρσενόπουλος 12 (2/6 τρίποντα), Λέισι 11 (4 ασίστ, 3 λάθη), Αγγελόπουλος, Μπέμπης, Χένρι 4, Κιούσης 1, Πετανίδης 3 (1), Κορκοντζέλος 1, Μάντζαρης (0/3 τρίποντα, 1 ασίστ, 2 λάθη), Χόκινς 11.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Μπίλαν 11 (4/6 δίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 2, Πουλιανίτης 2, Ντένμον 19 (4/7 τρίποντα), Κασελάκης (0/5 σουτ), Κόουλμαν 6, Μωραΐτης 18 (4/7 τρίποντα, 5 κλεψίματα), Ραντάνοβ 15 (1), Περσίδης, Χουγκάζ 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Χάμερ 15 (7/7 δίποντα, 0/1 τρίποντομ. 1/4 βολές, 7 ασίστ), Ζούγρης 1.