Έκανε το… χρέος του και “σκαρφάλωσε” στην τετράδα (video)

Με το δίδυμο Νότε και Μήτρου-Λογνκ να ηγούνται στο σκοράρισμα, ο Άρης κέρδισε μέσα στην Πάτρα τον αξιόμαχο Απόλλωνα με 82-74.

Την ένατη νίκη του στο πρωτάθλημα, πανηγύρισε ο Άρης, ο οποίος… δραπέτευσε από το κλειστό της “Περιβόλας”, επικρατώντας του Απόλλωνα Πάτρας με 82-74. Στους 26 πόντους σταμάτησε ο Νότε, 19 σημείωσε ο Μήτρου-Λονγκ. Για την ομάδα του Νίκου Βετούλα, 16 έβαλε ο Γκρίφιν, 14 ο Σίλα.

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού και για τις δύο ομάδες με τον Άρη να ξεκινάει πιο δυνατά το ματς και με τον Νότε να σημειώνει 9 πόντους προηγήθηκε με 11-7 στο 5′. Για τους Πατρινούς, ο Γκρίφιν είχε ρυθμό με 5 πόντους. Με τρίποντο του Ντέιβις, οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο, 11-10 για να έρθει ο Γκούντγουιν που με τέσσερις προσωπικούς πόντους διαμόρφωσε το 15-11. Καλχούν και Μαστρογιαννόπουλος σκόραραν για τους Πατρινούς για να έρθει ο Μήτρου-Λόνγκ και με… τρίποντο ισοφάρισε σε 20-20 με το τέλος της περιόδου.

Μήτρου-Λονγκ και Νότε ηγούνταν για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη η οποία προηγήθηκε με 30-25 στο 15′. Έκτοτε, ανέλαβε δράση ο Ζώης Καράμπελας που με δύο τρίποντα από τα εννιά μέτρα έδωσε προβάδισμα στους Πατρινούς, 31-30. Ο Άρης, απάντησε με 5 σερί πόντους με Χάγκινς και Νότε για το 35-31. Ο Γκρίφιν με δύο διαδοχικά τρίποντα έκανε το 37-35. Το ημίχρονο έκλεισε στο 37-37.

Με ένα έμμεσο τρίποντο του Νότε και ένα του Σιλά, ξεκίνησε η τρίτη περίοδος για το 40-40 στο 22′. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να πάρει μία ασφαλή διαφορά για τα δεδομένα του αγώνα. Ο Νετζήπογλου με τρίποντο έκανε το 45-42 στο 24′. Οι φιλοξενούμενοι, πατούσαν καλύτερα σε εκείνο το διάστημα και με τον Νότε που οργιάζε πήραν διαφορά 8 πόντων, 55-47 στο 28′. Στην εξίσωση μπήκε ξανά ο Μήτρου- Λογνκ για τους “μαύρους” που έκλεισαν την περίοδο στο συν 12, 61-49.

Με ένα 5-0 σερί, μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας (τρεις πόντοι ο Γιανγκ, δύο ο Μπόργρης) μειώνοντας στους 7, 61-54. Ο Άρης απάντησε με ένα δικό του 5-0 στέλνοντας ξανά και πάλι την διαφορά στους 12 πόντους, 66-54, 7,17′ για το τέλος του αγώνα. Χόρχλερ και Μήτρου-Λονγκ έβαλαν μεγάλα σουτ και η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε τελικά με 82-74 παρά την προσπάθεια του Απόλλωνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 37-37, 49-61, 74-82

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 16 (4/8 τρίποντα) , Ντέιβις 7 (1/5 τρίποντα), Μπόγρης 7 (5 ριμπάουντ), Φιλιππάκος 1, Καράμπελας 11 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη) , Βερτζ 5 (10 ασίστ) ,Σιλά 14 (5 ριμπάουντ) , Καλχούν2, Κογιόνης, Μαστρογιαννόπουλος 11 (2/5 τρίποντα)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 7 (2/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ) , Γκούντγουιν 12 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νότε 26 (6/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 λάθη) , Νετζήπογλου 5 (1) , Χάγκινς 2 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ) , Μήτρου-Λονγκ 19 (2/4 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τολιόπουλος 9 (4 ασίστ, 3 λάθη) , Φίλλιος, Χρηστίδης 2

Απόλλων Πάτρας: Εκτός με Λαύριο (04/03)