Έκανε το αυτονόητο και τώρα… Ολυμπιακός

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Βιλερμπάν με 85-67, παραμένοντας στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας της Euroleague και πλέον κοιτάζει την κρίσιμη αναμέτρηση της επόμενης αγωνιστικής με αντίπαλο τον “αιώνιο” αντίπαλο του, που θα καθορίσει σε μεγάλο βαθμό και το πλεονέκτημα της έδρας.

Ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε την Βιλερμπάν, με τους “πράσινους” να θέλουν την νίκη με σκοπό να πάνε στο ντέρμπι “αιωνίων” την επόμενη αγωνιστική, για να κάνουν αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη μιας από τις τέσσερις θέσεις που οδηγούν στο πλεονέκτημα της έδρας στα play off. Οι Γάλλοι ξεκίνησαν αρκετά καλά, βρίσκοντας πόντους από μέση απόσταση με τους Λαβενιέ και Τζάκσον, με τον Παναθηναϊκό να έχει τους Γκραντ και Ναν σε καλή κατάσταση στα πρώτα λεπτά. Το “τριφύλλι” κατάφερε να πάρει μια διαφορά τριών πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (20-17), με την Βιλερμπάν να κρατιέται αρκετά καλά στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο οι Γάλλοι μπήκαν με την ίδια διάθεση όπως στο πρώτο δεκάλεπτο, κάνοντας ένα σερί 6-0 και έτσι κάλυψαν την διαφορά των τριών πόντων αναγκάζοντας τον Εργκίν Αταμάν να καλέσει time out για να φτιάξει νέα πλάνα για τους παίκτες του. Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε με την είσοδο του Χουάντσο και του Παπαπέτρου, ισοφαρίζοντας το σκορ σε 25-25 πέντε λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου. Παρόλα αυτά ο Ματίας Λεσόρ δεν ήταν και στην καλύτερη του κατάσταση, έχοντας μέχρι εκείνο το σημείο τέσσερις πόντους και αρκετά άστοχα σουτ κάτω από την στεφάνι. Οι φιλοξενούμενοι ακόμα και τρία λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου δεν έδειχναν να θέλουν να κάνουν πίσω, με τους γηπεδούχους να έχουν αρκετά μέτριο ποσοστό από την “γραμμή της φιλανθρωπίας” (7/12). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν με προβάδισμα δυο πόντων το πρώτο ημίχρονο (38-36) με την επίθεση τους να μην λειτουργεί το ίδιο με αντίστοιχες αναμετρήσεις στο ΟΑΚΑ.

Η Βιλερμπάν ταλαιπώρησε αρκετά στο πρώτο ημίχρονο τον Παναθηναϊκό σε άμυνα και επίθεση. (INTIME)

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνα του και πέτυχε πόντους μέσα από το ζωγραφιστό, για να φτιάξει μια διαφορά έξι πόντων με καλάθια του Ματίας Λεσόρ και του Τζέριαν Γκραντ για το 46-40. Ο Λάιτι με σουτ τριών πόντων μείωσε στο 46-43 για να δείξει στους “πράσινους” πως θα χρειαστεί κάτι παραπάνω από μικρά σερί πόντων για να πάρουν την διαφορά που θα τους έδινε την νίκη. Με το πέρας των πρώτων πέντε λεπτών, έγινε το ξέσπασμα του Παναθηναϊκού με συνεχόμενους πόντους από τον Λεσόρ και τον Γκραντ να φτάνουν την διαφορά μια ανάσα από τον διψήφιο αριθμό (52-43). Οι Γάλλοι κόλλησαν στην επίθεση για περίπου τρία λεπτά, με τον Λουβαβού-Καμπαρό να ευστοχεί σε νέο τρίποντο για να κατεβάσει την διαφορά στους τέσσερις πόντους. Σε ένα λεπτό ο ρυθμός ανέβηκε κατακόρυφα, με τους “πράσινους” να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο και να πετυχαίνουν ακόμα πέντε πόντους για να κλείσουν την περίοδο στο +9 και το 59-50.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες της Βιλερμπάν έπαιξαν το τελευταίο τους χαρτί, με τον Πουπέ να κρατάει στο παρκέ τον Ντε Κολό μαζί με τον Λουβαβού-Καμπαρό για να χτυπήσουν από απόσταση το “τριφύλλι”. Αυτό δεν συνέβη καθώς ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλύτερη άμυνα συγκριτικά με τις άλλες τρεις περιόδους και με τα εύστοχα τρίποντα των Σλούκα και Γκραντ, έφτασε σε διψήφια διαφορά (67-57) με πέντε λεπτά να απομένουν στο ρολόι. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν διατήρησαν την διαφορά με το 85-67 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Η επόμενη αναμέτρηση θα βρει τον Παναθηναϊκό κόντρα στον Ολυμπιακό στο “Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας” με τις δυο ομάδες να θέλουν την νίκη για να κάνουν αποφασιστικό βήμα με φόντο το πλεονέκτημα της έδρας στα play off της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 38-36, 59-50, 85-65

Παναθηναϊκός (Αταμάν):Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας, Παπαπέτρου, Γκραντ, Ναν, Λεσόρ, Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου, Μαντζούκας

Βιλερμπάν (Πουπέ):Τόμας, Φαλ, Τζάκσον, Λάιτι, Γιακόν, Ντε Κολό, Λαβενιέ, Λουβαβού-Καμπαρό, Καουντί, Εντιαγέ