Έκανε το 6Χ6 ο Παναθηναϊκός

Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του “τριφυλλιού” επικράτησε με 74:45 των Εσπερίδων Καλλιθέας για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1, με την Παυλοπούλου να είναι η πρώτη σκόρερ των “πράσινων” (12 πόντοι).

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει αήττητς την πορεία του στο γετινό πρωτάθλημα, κάνοντας το 6Χ6, με την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη να στρέφει την προσοχή της στην ευρωπαϊκή αναμέτρηση κόντρα στη Λούμπλιν (16/11, 20:00) στο κλειστό του Αγίου Θωμά.Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς με την Πότερ να σημειώνει τους δύο πρώτους πόντους με βολές. Τη… σκυτάλη πήραν Κάρτερ και Παυλοπούλου για το 9:0. Με αντεπίθεση από τις Εσπερίδες η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι στο 7’ (11:9) ωστόσο, οι “πράσινες” ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο +5 (17:12).

Με… καταιγισμό τριπόντων ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος από Αλεξανδρή και Κωτούλα και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 23:15. Οι Εσπερίδες στη συνέχεια κατάφεραν να μειώσουν στους 3 (23:20), αλλά το “τριφύλλι” επανήλθε γρήγορα στον έλεγχο του ματς και… έτρεξε το δικό του σερί, χτίζοντας διαφορά 9 πόντων (31:22), ενώ παράλληλα κράτησε χαμηλά τις φιλοξενούμενες. Η Ριντ με 5 συνεχόμενους πόντους πήγε το ματς στο +12 για να κλείσει το ημίχρονο με +16 (38:22).

Με την επιστροφή στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο, στέλνοντας τη διαφορά στο +22 (50:28). Το “τριφύλλι” διατήρησε το ευρύ προβάδισμα, θέτοντας τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση. Η περίοδος έληξε 54:37.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε… διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα σερί 14:0 (68:37) και να σφραγίζει τη νίκη. Η κόουτς Καπογιάννη έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες της, δοκιμάζοντας διάφορα σχήματα, με τις “πράσινες” να μην αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα και να επικρατούν με τελικό σκορ 74:45.

Δεκάλεπτα: 17:12, 38:22, 54:37, 74:45

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 11, Ζιάκα 2, Κωτούλα 8, Παυλοπούλου 12, Πότερ 11, Σωτηρίου 4, Μπουντούρη 6, Αλεξανδρή 10, Παλάσκα, Κάρτερ 4, Θεοδωρομανωλάκη 2, Χαιριστανίδου 4

Εσπερίδες (Σόφτσης): Στολίγκα, Βιρχιόσε 13, Γασπαράτου 7, Λουκάτου, Γούναρη, Πρίφτη, Κορρέ 9, Μπενέκη 4, Κασάπογλου 7, Χίγκινς 5.//