Έκανε την ανατροπή και πήρε το “διπλό” η Μπαρτσελόνα

Οι “Μπλαουγκράνα” τα βρήκαν… σκούρα στην έδρα της Γκραν Κανάρια, όμως κατάφεραν να επιβληθούν με 83-73 με… όπλο τους το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στην τέταρτη και τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να φτάσει στη νίκη με 83-73 επί της Γκραν Κανάρια. Έτσι, οι Καταλανοί ανέβηκαν στο 4-1, ενώ η Γκραν Κανάρια έπεσε στο 2-3 και ψάχνει αντίδραση.

Κορυφαίος για τους “Μπλαουγκράνα” ήταν ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις με 14 πόντους και 6 ασίστ, ενώ επάξια στο πλευρό του στάθηκε ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ και ο Τζοέλ Πάρα που είχαν από 11 πόντους έκαστος.

Στο αντίποδα, για την Γκραν Κανάρια διακρίθηκε ο Νίκολα Μπρουσίνο, ο οποίος “σταμάτησε” στους 18 πόντους, ενώ στους 13 πόντους και τα 6 ριμπάουντ ολοκλήρωσε το ματς ο Μπεν Λάμερς.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 37-32, 59-56, 73-83//Γ.