Έκανε σεφτέ με κυρίαρχο Λεσόρ

Ο Παναθηναϊκός, παρά τις σημαντικές απουσίες, πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην φετινή Euroleague, επικρατώντας στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων της Μπάγερν Μονάχου με 78-71. Ο Γάλλος σέντερ έκανε καταπληκτικό παιχνίδι με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

O αγώνας

Με τρομερό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, ο οποίος προηγήθηκε με 7-0 πριν τη συμπλήρωση των πρώτων δύο λεπτών στο ματς. Οι Βαυαροί ήταν αρκετά άστοχοι, με το “τριφύλλι” να εκμεταλλεύεται αυτό το γεγονός και με τρίποντο του Ερνάνγκομεθ έκανε το 10-0, 7,36′ για το τέλος του δεκαλέπτου. Μετά το τάιμ άουτ του Λάσο, η Μπάγερν βρήκε σκορ με τρίποντο του Όμπστ. Το “τριφύλλι” με Βιλντόσα και Γκραντ, διατηρούσε διψήφια διαφορά, 15-5 στο 5′. Η ομάδα του Αταμάν είχε εξαιρετικό ρυθμό, έβρισκε πόντους και σε συνδυασμό με την καλή άμυνα είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο συν 12, 23-11.

Με τρίποντα ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες με τους Φρανσίσκο και Παπαπέτρου να σκοράρουν για το 26-14. Η Μπάγερν είχε τρομερό πρόβλημα στην επίθεση σκοράροντας 14 πόντους σε 15 λεπτά. Το “τριφύλλι” χωρίς να ανεβάζει κατακόρυφα την δική του απόδοση, πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά του στον αγώνα, 30-14 στο 15′ με βολές του Μπαλτσερόφσκι. Την γερμανική ομάδα κρατούσε να στο ματς ο Μπολμάρο, ο οποίος με 4 διαδοχικούς πόντους έκανε το 30-18, 4,33′ για το ημίχρονο. Το σερί για τους Βαυαρούς μεγάλωσε στο στο 8-0 για το 30-22 και πάλι με τον Μπολμάρο. Η ομάδα του Λάσο, με ένα άμεσο τρίποντο του Φρανσίσκο και ένα έμμεσο του Μπολμάρο έφτασε στους 4, 32-28 στο 18′. Το πρώτο μέρος έκλεισε με τρίποντο του Λευτέρη Μαντζούκα για το 37-30.

Με τρίποντο του Χουάντσο να ευστοχεί από την περίμετρο ξεκίνησε το “τριφύλλι” το τρίτο δεκάλεπτο, με την Μπάγερν να απαντάει με δίποντα των Μπολμάρο και Μπόνγκα για το 42-34. Στο έμμεσο τρίποντο του Λεσόρ απάντησε με άμεσο ο Ιμπάκα, με τον Γάλλο να επιστρέφει και με επιβλητικό καλάθι να διαμορφώνει το 47-37 στο 25′. O Γκιφάι με 7 συνεχόμενους πόντους έριξε την διαφορά στους 3, 47-44 στο 27′. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, με τους “πράσινους” να κρατούν έστω και δύσκολα τα ηνία, κλείνοντας την περίοδο μπροστά με 6, 54-48.

Με ένα 4-2 σερί ξεκίνησε η Μπάγερν την τελευταία περιόδο καταφέρνοντας να μειώσει στους 4, 56-52. Ο Μαντζούκας έδινε λύσεις από την περίμετρο για το “τριφύλλι” το οποίο έκανε το 59-52. Η απάντηση των Βαυαρών ήταν άμεση και με γκολ φάουλ του Μπούκερ έκαναν το 59-55 στο 33′. Η ομάδα του Λάσο με τέσσερις βολές, δύο του Γκραντ και δύο του Μαντζούκα πήρε… αέρα οκτώ πόντων, 63-55. Όσο η Μπάγερν μείωνε, ο Μαντζούκας έδινε λύσεις και με 3/3 τρίποντα σε αυτό το σημείο έκανε το 67-59. Σα να μην έφτασε αυτό για την Μπάγερν, είδε τον Γκραντ να σκοράρει και αυτός για τρεις με την διαφορά να φτάνει στους 11, 70-59. Ο Παναθηναϊκός είχε διψήφια διαφορά, αλλά η Μπάγερν δεν τα παρατούσε, με τον Μπολμάρο να σκοράρει για το 74-64 στο 38′. Οι Βαυαροί με Ιμπάκα και Όμπστ έκαναν το 74-68, 35” για το τέλος. Η ομάδα του Λάσο έβγαλε την άμυνα και έτρεξε το γήπεδο με τον Μπόνγκα για το γκολ φάουλ και το 74-71, 11,6”. Ο Παναθηναϊκός ήταν ψύχραιμος από την “γραμμή της φιλανθρωπίας” και επικράτησε τελικά με 78-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-11, 37-30, 54-48, 78-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόσα 8 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Γκάι, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι 2 , Παπαπέτρου 8 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκραντ 14 (2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη) , Λεσόρ 16 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 11 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 10 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαντζούκας 9 (3/3)

ΜΠΑΓΕΡΝ (Λάσο): Γουάιλερ-Μπαμπ 2 , Φρανσίσκο 8 (2) , Έντουαρντς (0/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3 λάθη), Γκιφάι 7 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπόνγκα 10 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) , Μπολμάρο 19 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ομπστ 7 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ) , Ιμπάκα 7 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ) , Μπούκερ 11 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιλέσπι.