Έκανε “σεφτέ” με… μαγική Γκούσταφσον

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην Euroleague Γυναικών, επικρατώντας με 87-68 επί της Σέκζαρντ και έδειξε σοβαρότητα πριν το ντέρμπι “αιωνίων” για το εγχώριο πρωτάθλημα (29/01, 14:30)

Μετά από 10 διαδοχικές ήττες, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην Euroleague Γυναικών, καθώς επιβλήθηκε με χαρακτηριστική άνεση (87-68) επί της Σέκζαρντ και πλέον έχοντας καλή ψυχολογία εστιάζει στο επερχόμενο ντέρμπι “αιωνίων” (29/01, 14:30) κόντρα στον Παναθηναϊκό, όπου θα κριθεί επί της ουσίας το πλεονέκτημα έδρας για τα playoffs της Α1 Γυναικών.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με μεγάλες “μάχες” στο παρκέ και πήγαιναν… χέρι-χέρι στο σκορ. Σύντομα, ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις στην επίθεσή του και προηγήθηκε με 13-8 μετά από δυο βολές που πέτυχε η Γκούσταφσον. Στη συνέχεια, οι “ερυθρόλευκες” ανέβασαν “στροφές” και βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία. Με πρωταγωνίστρια την Γκούσταφσον, οι γηπεδούχες έφτασαν στο +9 (17-8, 8′) και έδειξαν πως έχουν το “πάνω χέρι” στην πρώτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε στο 19-14.

Η Σέκζαρντ μπήκε πιο δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις Στούντερ και Μίκλος να πρωταγωνιστούν, όμως το σύνολο του κόουτς Νίκλα αντέδρασε άμεσα. Η Γκούσταφσον με δυο βολές και ένα τρίποντο, ανέβασε για πρώτη φορά σήμερα τη διαφορά σε… διψήφια μεγέθη (31-18, 14′). Η ουγγρική ομάδα προσπάθησε να μειώσει, όμως η επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων βρισκόταν σε καλή κατάσταση, με την Σουκ επίσης να προσθέτει ενέργεια και σκορ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις “ερυθρόλευκες” να προηγούνται με διψήφια διαφορά (42-31), με την Ντουντάσοβα να μειώνει με εύστοχο σουτ τριών πόντων για τις φιλοξενούμενες.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε… από εκεί που το άφησε στο δεύτερο ημίχρονο και με πρωταγωνίστριες την Σταμολάμπρου και την Νικολοπούλου, “εκτόξευσε” τη διαφορά στους 15 πόντους (48-33, 22′). Οι φιλοξενούμενες έβγαλαν αντίδραση με την Χέμπαρντ και την Γκόρι, μειώνοντας έτσι στους 11 πόντους (52-41, 25′). Οι “ερυθρόλευκες” όμως “έσφιξαν” την άμυνά τους και στη συνέχεια, με τρίποντο της Αγιούσο, ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και στους 22 πόντους (67-45, 29′). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 67-50 υπέρ των γηπεδούχων μετά από τρίποντο της Γουάλας και δυο βολές τοης Στούντερ.

Με ενέργεια της Σταμολάμπρου, οι γηπεδούχες “εκτόξευσαν” ξανά τη διαφορά στους 20 πόντους (70-50, 32′) στην αρχή της τελευταίας περιόδου, χωρίς να αφήσουν πολλά περιθώρια αντίδρασης στις Ούγγρες. Ένα μικρό σερί της Σέκζαρντ δια χειρός Γουάλας, έφερε το ματς στους 16 πόντους (75-59, 35′), όμως η ομάδα του Θάνου Νίκλα έβγαλε αντίδραση με τρίποντο της Σταμάτη και κάποιες ενέργειες των Αγιούσο και Γκούσταφσον, “σφραγίζοντας” ουσιαστικά την πρώτη νίκη στην Euroleague Γυναικών. Τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις “ερυθρόλευκες” να επικρατούν με 87-68 επί της Σέκζαρντ.