Έκανε “σεφτέ” η Γουλβς

Οι “λύκοι” πήραν τεράστια νίκη απέναντι στην Μπεσίκτας με 90-88, πετυχαίνοντας ταυτόχρονα και το πρώτο τους νικηφόρο αποτέλεσμα στο Eurocup.

Η ομάδα του Κεμζούρα αντιμετώπισε την Μπεσίκτας στο Βίλνιους, γνωρίζοντας πως τα περιθώρια έχουν στενέψει για την ίδια, διότι είχε ήδη δυο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια. Στην αναμέτρηση οι Λιθουανοί δεν άφησαν καμία ευκαιρία για να σκοράρουν από μέση και μακρινή απόσταση, βασιζόμενη στο πλάνο του προπονητή της. Οι Τούρκοι ακολουθούσαν σε όλη την διάρκεια, κλείνοντας στο ημίχρονο με διαφορά επτά πόντων πίσω, καθώς την μάζεψε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Λιθουανοί διατήρησαν τους επτά πόντους μέχρι και τα μέσα την τελευταίας περιόδου, με την Μπεσίκτας να βρίσκει πόντους στον αιφνιδιασμό κατεβάζοντας την διαφορά στον πόντο. Κατάφερε να περάσει και με έναν πόντο μπροστά (62-63), κάνοντας ένα ξέσπασμα διατηρώντας μια ικανοποιητική διαφορά επτά πόντων στα τελευταία λεπτά. Η Γουλβς πήρε την νίκη με συνεχόμενους πόντους ανατρέποντας εκ νέου την διαφορά, επικρατώντας με 90-88.//ΓΡ.