Έκανε “σεφτέ” η Εφές

Η Ανατολού νίκησε την Βιλερμπάν με 89-84 και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας αφήνοντας εκεί τους Γάλλους, οι οποίοι δεν μπορούν να συνέλθουν μετά από την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους.

Στο “Σινάν Ερντέμ” η Εφές αντιμετώπισε την Βιλερμπάν, με τις δυο ομάδες να ψάχνουν την πρώτη τους νίκη στην φετινή Euroleague. Η ομάδα του Τσαν μπήκε αρκετά δραστήρια στην αναμέτρηση με τους Λάρκιν και Κλάιμπερν να έχουν την επιθετικήμπαγκέτα” της ομάδας τους. Αυτό δεν μπορούσαν να το αφήσουν έτσι οι Γάλλοι με τους Τζάκσον και Λι να μαζεύουν την διαφορά στην πρώτη περίοδο ισοφαρίζοντας σε 24-24. Με βάση τις επιθετικές αρετές των δυο ομάδων, το σκορ ξέφυγε σε μεγάλο βαθμό. Η Βιλερμπάν δεν μπορούσε να να ανταπεξέλθει στον ταχύτατο ρυθμό της Εφές με την διαφορά του πρώτου ημιχρόνου να κλείνει στους οκτώ πόντους με 43-35 υπέρ των Τούρκων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βιλερμπάν έριξε ακόμα περισσότερο τον ρυθμό της καθώς ήταν άστοχη από μέση απόσταση και από την γραμμή των 6.75. Η Ανατολού το εκμεταλλεύτηκε και έχτισε διψήφια διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Νάντο Ντε Κολό δεν ήταν αρκετός σε εκείνο το σημείο για την ομάδα του Πάρκερ, καθώς η 15 πόντοι που είχε μέχρι εκείνο το σημείο δεν ήταν αρκετοί.

Με την τελευταία περίοδο να ξεκινάει, η Βιλερμπάν αμυντικά έμοιαζε με ομάδα που δεν μπορούσε να σταματήσει τους Τούρκους. Αυτό συνέβη με τον Μπομπουά, τον Λάρκιν αλλά και Κλάιμπερν. Οι παίκτες του Τσαν είχαν 76% στα δίποντα και 40% στα τρίποντα, με τα ποσοστά των παικτών του Πάρκερ να είναι αρκετά χαμηλά σε όλες τις κατηγορίες. Στα τελευταία λεπτά η Βιλερμπάν βρήκε τρόπους να μειώσει και να φτάσει μια ανάσα από την μονοψήφια διαφορά. Στις αλλαγές της κατοχής η ομάδα από την Λυών την κατέβασε και κάτω από τους 10 και πιο συγκεκριμένα στους πέντε πόντους. Το τελικό σκορ 89-84 διαμορφώθηκε μετά από συνεχόμενες βολές των Τούρκων και καλάθια σε μισές επιθέσεις των Γάλλων σε λιγότερο από ένα λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 43-35, 70-56, 89-84

Εφές (Τσαν): Μπουμουά, Κλάιμπερν, Λάρκιν, Οσμάνι, Ζίζιτς, Χόλατζ, Τζόουνς, Πλάις, Τόμσον, Τούντσα, Γουίλις, Γιλμάζ

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Φολ, Τζάκσον, Λαβερνιέ, Λουαού Καμπαρό, Λι, Ντε Κολό, Εγκμπουνού, Τζάκσον, Εντιαγέ, Σκοτ, Ιάκοφ//ΓΡ.