Έκανε «περίπατο» και παραμένει «ζωντανός» ο Τρίτωνας

Η ομάδα του Μιχάλη Μιχελάκου επιβλήθηκε άνετα με 94-58 του Ψυχικού και έτσι ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των πλέι-οφ.

Εύκολο απόγευμα είχε ο Τρίτωνας στο κλειστό του Στρέφη επικρατώντας με χαρακτηριστική άνεση του Ψυχικού, κρατώντας ζωντανές ακόμα τις ελπίδες του για την άνοδο στα «σαλόνια» της Basket League.

Η υπόθεση της ανόδου μόνο εύκολη δεν αποδεικνύεται με τη σειρά να μεταφέρεται σε τρίτο και τελευταίο παιχνίδι, το οποίο είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη (01/06) στην έδρα του Ψυχικού.

Το Ψυχικό άρχισε αρκετά δυναμικά την αναμέτρηση και πήρε ένα προβάδισμα «ασφαλείας» έχοντας πρωταγωνιστές τους Πολυτάρχου και Παπανικολάου. Σε εκείνο το σημείο όμως, ο Τρίτωνας πάτησε το πόδι στο «γκάζι» και έτρεξε ένα 13-0 σερί με πρωτεργάτες τους Παπαδημητρίου και Δημάκο, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 20-11 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι γηπεδούχοι με δυο τρίποντα από τους Θεοδώρου και Δημάκο, αύξησαν τη διαφορά του σκορ στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά της δεύτερης περιόδου, ενώ παράλληλα «έσφιξαν» ακόμη περισσότερο την άμυνά τους. Οι παίκτες του Γιώργου Ρεμεντέλα βελτίωσαν την επιθετική τους λειτουργία, ωστόσο ο Τρίτωνας έβρισκε συνεχώς λύσεις όσον αφορά την επίθεσή του. Περίπου ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου μέρους μάλιστα, ο Δημάκος με νέο εύστοχο τρίποντο, ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (46-24). Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε στο 46-26 υπέρ των γηπεδούχων.

Το Ψυχικό βρήκε κάποιες λύσεις στην επίθεσή του από τους Ματαλλιωτάκη και Ιορδάνου στα πρώτα αγωνιστικά λεπτά της τρίτης περιόδου, ωστόσο δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο στο σκορ. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι «στροφές» σε εκείνο το σημείο και στο 27′, ο Μελισσαράτος με ατομική ενέργεια «εκτόξευσε» τη διαφορά του ματς στους 30 πόντους (65-35). Ο Πολυτάρχου προσπάθησε να βάλει «δύσκολα» στον Τρίτωνα με ατομικές ενέργειες, ωστόσο οι γηπεδούχοι κρατούσαν σταθερά τη διαφορά σε υψηλά μεγέθη, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 73-41.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι δυο ομάδες άνοιξαν το «rotation» τους, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Ο Μαλέλης προσωρινά μείωσε τη διαφορά κάτω από τους 30 πόντους (81-52, 35′), ωστόσο η ομάδα του Μιχάλη Μιχελάκου βρήκε λύσεις από τους Θεοδώρου και Μάντζαρη. Το τελικό σκορ του παιχνιδιού διαμορφώθηκε στο εμφατικό 94-58 και κάπως έτσι ο Τρίτωνας ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των πλέι-οφ της Α2 Ανδρών.

Ο MVP

Κορυφαίος για τους νικητές σήμερα ήταν ο Γιάννης Δημάκος, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους έχοντας 2/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3/3 βολές, ενώ παράλληλα μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ σε 25 λεπτά συμμετοχής, συγκεντρώνοντας 26 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11, 46-26, 73-41, 94-58

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσολάκος, Μαγκλογιάννης, Θεοδωρόπουλος

ΤΡΙΤΩΝΑΣ (Μιχάλης Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 4, Μανόιλοβιτς 8, Θεοδώρου 8 (2), Αντωνάκης 5 (1), Οικονομόπουλος, Μάντζαρης 14 (3), Παπαδημητρίου 14 (1), Γκίκας, Δρίτσας 6 (2), Σαρλής, Μελισσαράτος 13, Δημάκος 22 (5).

ΨΥΧΙΚΟ (Γιώργος Ρεμεντέλας): Κουκάς 5 (1), Κουφόπουλος 3, Παπανικολάου 10, Πολυτάρχου 14 (4), Μαλέλης 3, Μαρίνος, Ρίκετς 2, Αθανασούλας 9 (3), Αναγνωστόπουλος, Ματαλιωτάκης 5, Ιορδάνου 7.