Έκαναν το 2Χ2 οι “ερυθρόλευκες” και συνεχίζουν τον σεφτέ

Οι παίκτριες του Θάνου Νίκλα επικράτησαν του Ηρακλή, με τελικό σκορ 91-77, και πραγματοποίησαν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στην Α’1 Γυναικών. Ωστόσο, το… φαινόμενο του Ολυμπιακού ακούει στο όνομα “Βίτολα”.

Μετά την νίκη του Ολυμπιακού στην Τουρκία, επί της Καϊσέρι (69-85), για την πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Eurocup, οι Πειραιώτες αντιμετώπισαν τον Ηρακλή και νίκησαν με 91-77, για τη 2η αγωνιστική της Α1. Κορυφαία όλων ήταν η Βίτολα, με 23 ριμπάουντ, 27 πόντους, με το εντυπωσιακό “49” στο σύστημα αξιολόγησης.

Οι “ερυθρόλευκες” υποδέχθηκαν τον Ηρακλή στην 5η αίθουσα του ΣΕΦ, χωρίς τις Κάντζι και Αναστασοπούλου, ξεκινώντας με προβάδισμα 8-2, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 21-19. Η Χριστινάκη και η Βίτολα μπήκαν δυνατά στην δεύτερη περίδο, ανεβάζοντας την διαφορά στο +6 (25-19), αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης, με 9-0 σερί, έκανε την ανατροπή (25-28). Ωστόσο, η ψαλίδα της διαφοράς έμεινε στο 43-35, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου, με τις φιλοξενούμενες να μένουν πιο πίσω.

Με καλάθι και φάουλ της Μόρρισον, η γηπεδούχος ομάδας ανέβασε το πήχη ακόμη και στους 18 πόντους (55-37), στα μέσα της τρίτης περιόδου, με την Γουίλιαμς να σκοράρει από τα 6.75 μέτρα, για το +19 (58-39), στο 4:55. Στο 1:06, η Βίτολα δεν μπορούσε παρά να ανεβάσει τη διαφορά στο +20 (68-48). Ο Ηρακλής κατάφερε να σκοράρει δίποντο και να μειώσει την διαφορά στους 18 πόντους, στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (68-50). Η φιλοξενούμενη ομάδα δεν μπορούσε να είναι πιο παραγωγική στην τελευταία περίοδο, με τις παίκτριες του Νίκου να σκοράρουν 27 πόντους, αλλά δέχθηκαν 23, κλείνοντας απλά το… χάσμα στους 14.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 43-35, 68-50, 91-77

Ολυμπιακός (Θάνος Νίκλας): Μόρισον 13, Γουίλιαμς 27(3), Σπυριδοπούλου 5(1), Σύρρα , Νικολοπούλου 3(1), Δίελα, Βίτολα 27(2), Χριστινάκη 8, Κολλάτου 2

Ηρακλής (Νίκου): Κάραλη 3, Παπά, Γιαννούδη 6(1), Παπαροϊδάμη , Πατούνη, Γεροστεργίου 3, Ντιν 20(2), Τσερτς 28(2), Κάρεϊ 17(1)