Έγραψε ιστορία η Ελευθερία Μοσχάτου

Ιστορική νίκη στους ομίλους του EuroCup Γυναικών, πανηγύρισε ενώπιον του κοινού της η Ελευθερία Μοσχάτου. Η ελληνική ομάδα επικράτησε στο… νήμα με 70-68 της τσεχικής Ζάμπινι Μπρνο, για τη 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τις φιλοξενούμενες στη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Μεγάλη εμφάνιση από την Κέιτλιν Μπικλ με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής, αλλά και το νικητήριο καλάθι. Άξιες συμπαραστάτριες της στην ομάδα της Κατερίνας Χατζηδάκης η Καταρίνα Ζετς με 18 πόντους, ενώ 17 πρόσθεσε η Έμιλι Κίσερ. Από τις Τσέχες ξεχώρισε η Νάταλι Στουπάλοβα με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Η ελληνική ομάδα λίγο έλειψε να πληρώσει το κακό της τρίτο δεκάλεπτο, όταν δέχθηκε επιμέρους σκορ 7-18, βλέποντας τις φιλοξενούμενες να σημειώνουν την ανατροπή από το -8 (46-38) του ημιχρόνου και να κλείνουν την περίοδο στο +3 (53-56). Ωστόσο, στον… επίλογο του αγώνα, η Ελευθερία ενεργοποίησε την άμυνα της, κράτησε τις Τσέχες στους 12 πόντους και με ρεσιτάλ της Μπικλ, η οποία σημείωσε και το νικητήριο καλάθι στα 6 δευτερόλεπτα για τη λήξη του αγώνα, πήρε την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη της.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 46-38, 53-56, 70-68

Η σύνθεση της Ελευθερίας Μοσχάτου (Χατζηδάκη): Μπικλ 21 (4), Κάισερ 17 (4), Νάτσκου 2, Πάνγκαλος 5, Ζεκ 18 (2), Λέρη 3 (1), Τούρουντιτς 4.//Α.