Εφιαλτική πρεμιέρα για το Περιστέρι

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ηττήθηκε στην Γαλλία από την Λε Μαν με 96-68, με αποτέλεσμα να μην ξεκινήσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις της στην πρώτη αγωνιστική του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έδωσε το πρώτο επίσημο Ευρωπαϊκό της παιχνίδι στην Γαλλία για το Basketball Champions League με αντίπαλο την Λε Μαν. Οι Περιστεριώτες βρήκαν χώρους προς το καλάθι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την Λε Μαν να έχει απαντήσεις στο επιθετικό “ρεπερτόριο” του Χαντς. Στα μέσα της πρώτης περιόδου ήρθε ένα “black out” για την Ελληνική ομάδα, με τους Γάλλους να κάνουν ένα επί μέρους σκορ 12-2 εκτοξεύοντας την διαφορά του πρώτου δεκαλέπτου (30-18).

Στη δεύτερη η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη δεν μπορούσε να ανεβάσει ρυθμό, καθώς κόλλησε στην επίθεση και στην άμυνα δεν περιόρισε τους Μέισον και Σβαρτς, οι οποίοι έκαναν ό,τι ήθελαν την άμυνα της ομάδας των δυτικών προαστίων. Οι 12 πόντοι διαφοράς πήγαν στους 18 με το δεύτερο ημίχρονο να δείχνει μια αρκετά δύσκολη περίπτωση ανατροπής (57-39).

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε η εικόνα των παικτών του Περιστερίου με τους Γάλλους ανά διαστήματα να παγώνουν τον ρυθμό της αναμέτρησης ανεβάζοντας σταδιακά την διαφορά. Το Περιστέρι κατάφερε να μειώσει την διαφορά, μερικά δευτερόλεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου με το 69-53, προσπαθώντας να αλλάξουν την μοίρα τους εντός παρκέ.

Στην τελευταία περίοδο, η Λε Μαν δεν ήταν διατιθεμένη να δώσει χώρους και την ευκαιρία στους παίκτες του Σπανούλη για να γυρίσει την αναμέτρηση, με την πρώτη περίοδο να είναι αυτή που ανάγκασε τους “κίτρινους” να κυνηγάνε σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Ο Γουίλιαμς με 10 πόντους ήταν εκεί για τον πρώτο σκόρερ της αναμέτρησης και συμπαίκτη του Χαντς, αλλά οι Γάλλοι είχαν τρεις παίκτες με διψήφιους πόντους και επιθετική υπεροχή. Το τελικό σκορ είναι εφιαλτικό για τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη, με την τελευταία περίοδο να είναι χειρότερη σε συγκομιδή πόντων σε σχέση με τα υπόλοιπα δεκάλεπτα (14 πόντοι). Το τελικό 96-68 αφήνει πίκρα στην Ελληνική ομάδα, καθώς στην πρεμιέρα ηττήθηκε με μια τεράστια διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 57-39,69-54, 96-68

Λε Μαν (Ντελόρ): Μέισον, Ναρασέ, Ντιογέ, Γεγκίτε, Λιούις, Μπουργκάντ, Ντελανό, Γρασχόφ, Τζόουνς, Ομπασοχάν, Σβαρτζ

Περιστέρι (Σπανούλης): Ντάνγκουμπιτς, Χαντς, Κασελάκης, Ράγκλαντ, Τόμσον, Χουγκάζ, Μήτρου-Λονγκ, Πουλιανίτης, Ρένφρο, Γουίλιαμς, Ξανθόπουλος, Ζούγρης//ΓΡ.