Έφερε τα πάνω… κάτω στο Βελιγράδι η Άλμπα

Παρότι ο Ερυθρός Αστέρας προηγούνταν στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης, η ομάδα του Ίσραελ Γκονζάλες κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να φύγει με τη νίκη (87-72) από το “Αλεξάνταρ Νίκολιτς”.

Η ουραγός της βαθμολογίας της Euroleague διέκοψε το σερί έξι νικών των Σέρβων και τους απομάκρυνε κι άλλο από την οχτάδα, καθώς πλέον βρίσκονται στο 11-14. Από την άλλη, η Άλμπα Βερολίνου ανέβηκε στο 7-18, παραμένοντας όμως στον “πάτο”.

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε καλύτερα στο παρκέ και παίζοντας κυρίως με τους ψηλούς προηγήθηκε με 7-2, στο 3′. Οι Γερμανοί αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο (9-8, 6′), όμως οι γηπεδούχοι ήταν… καταιγιστικοί στη συνέχεια της πρώτης περιόδου, την οποία τελείωσαν προηγούμενοι με 25-15.

Ο Λούκα Βιλντόσα πήρε… μπρος στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου και η διαφορά αυξήθηκε στους 12 πόντους (32-20, 12′). Η Άλμπα Βερολίνου δεν παραδόθηκε, βρήκε κενά στην αντίπαλη άμυνα και μείωσε σε 37-31, στο 17′. Οι δύο ομάδες απαντούσαν η μία στα καλάθια της άλλης μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο βρήκε τους Σέρβους να διατηρούνται μπροστά στο σκορ (44-39).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και ο “ζεστός” Μαόντο Λο έβαλε μπροστά την ομάδα του, με “γκολ-φάουλ” (50-49, 23′). Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τον Ερυθρό Αστέρα να παίρνει ξανά το προβάδισμα με σουτ του Ιβάνοβιτς (57-56, 27′). Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους Σέρβους να διατηρούνται μπροστά στο σκορ, όμως όλα να είναι… ανοιχτά για την τελευταία περίοδο (61-60).

Οι παίκτες του Ίσραελ Γκονζάλες ήταν πιο ψύχραιμοι στις αποφάσεις τους στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου και με ένα σερί 9-0 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με εννέα πόντους (70-61, 33′). Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς δεν μπορούσε να βρει απαντήσεις και η Άλμπα Βερολίνου πήρε διψήφιο προβάδισμα (79-68, 37′). Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι… παρέδωσαν τα όπλα και οι Γερμανοί πήραν τη νίκη με 87-72.