Εδραιώνεται στην τρίτη θέση το φορμαρισμένο Περιστέρι (highlights)

H ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πανηγύρισε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στη Basket League, καθώς πέρασε από το “Κ.Γ. Γιάννης Μπουρούσης” επικρατώντας με 95-84 της Καρδίτσας, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής και πλέον έχει αποκτήσει μεγάλο προβάδισμα για να τερματίσει πίσω από Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά παραγωγικοί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και κατάφεραν να προηγηθούν με 7-4 στα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα. Με τους Λοβ και Ρένφρο να υπογράφουν ένα σερί 8-0, το Περιστέρι βρέθηκε στο 12-7 στα μισά της πρώτης περιόδου. Οι συνεχόμενοι πόντοι του Ράγκλαντ έδωσαν στους φιλοξενούμενους διψήφια διαφορά στο 9′ και ο Γουίλιαμς με τρίποντο πήγε την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη στο +12 (29-17) στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Ο προπονητής της ομάδας των δυτικών προαστίων άνοιξε το ροτέισιον και πήρε πόντους από τους Ζούγρη και Ξανθόπουλο στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, με αποτέλεσμα οι “κυανοκίτρινοι” να διατηρούν διψήφια διαφορά. Μετά το 37-25 στο 14′, η Καρδίτσα είχε επιμέρους 11-2 και μείωσε σε απόσταση ενός τριπόντου (39-36), ενώ δύο τρίποντα του Μακ δεν επέτρεψαν στο Περιστέρι να ξεφύγει ξανά, με το πρώτο ημίχρονο του αγώνα να κλείνει με το σκορ στο 49-42.

Ο Αμερικανός γκαρντ/φόργουορντ της θεσσαλικής ομάδας πέτυχε ακόμη δύο μακρινά σουτ στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και το 52-42 έγινε 52-48. Ωστόσο, το Περιστέρι με πρωταγωνιστή τον Τόμπσον, που κυριάρχησε κοντά στις δύο ρακέτες, έφθασε στο +11 (63-52) στο 26′ και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ράγκλαντ, με την ομάδα των δυτικών προαστίων να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με το σκορ στο 75-62.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και 6:26 πριν το φινάλε του ματς βρέθηκαν στο +16 (85-69), δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη τους. Όμως, η Καρδίτσα έβγαλε αντίδραση και με σερί 9-0 μείωσε σε 85-78. Ουσιαστικά, το παιχνίδι τελείωσε με τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς που διαμόρφωσε το 88-78, δύο λεπτά πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 17-29, 42-49, 62-75, 84-95

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 15 (7/12 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπιουκάναν 1 (0/5 σουτ), Καμπερίδης 3 (1), ΜακΚάλουμ 10 (4/14 σουτ, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μακ 29 (4/6 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 3/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Δίπλαρος 3 (1/8 σουτ), Χρηστίδης, Αβδάλας 3 (1), Σάιμπερτ, Γιάνκοβιτς 17 (5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Τζόουνς 3 (6 ριμπάουντ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 19 (6/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντάνγκουμπιτς 10 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λοβ 15 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κασελάκης 4 (6 ριμπάουντ), Τόμπσον 16 (6/9 δίποντα, 4/4 βολές, 11 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 14 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 2 κλεψίματα), Ξανθόπουλος 2, Πουλιανίτης 3 (1), Ρένφρο 7 (6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 3 (1), Χουγκάζ, Ζούγρης 2