Έχασε το μυαλό του στο Μιλάνο

Μετά από 14 συνεχόμενες νίκες σε Ελλάδα και Ευρώπη, ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε αγνώριστος, έκανε αρκετά λάθη και μοιραία ηττήθηκε στην Ιταλία από την φορμαρισμένη (4η διαδοχική νίκη στην Ευρωλίγκα) Αρμάνι με 83-62.

Με νευρικό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών, η Μιλάνο προηγήθηκε με 7-4 με τον Καμπαρό να σημειώνει 3 πόντους. Στην εξίσωση για την ομάδα του Μεσίνα μπήκε και ο Μπίλι Μπάρον, ο οποίος με τρίποντο έκανε το 10-4 στο 5΄. Ο Ολυμπιακός, με μακρινά σουτ των ΒεζένκοφΠαπανικολάου, κατέβασε την διαφορά στους 2, 12-10. Οι “ερυθρόλευκοι” με γκολ-φάουλ του Κώστα Παπανικολάου, πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, 15-14 στο 8′. Το δεκάλεπτο έκλεισε με καλάθι του Τονούτ για το 20-17 των Ιταλών.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η δεύτερη περίοδος, με τους γηπεδούχους να βγάζουν ενέργεια, πείσμα και θέληση στην άμυνα και να διατηρούν τα ηνία, 24-22 στο 14′. Τρίποντα των Μέλι, Τονούτ και Ρίτσι, έδωσαν στην Αρμάνι την μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς, 35-29 στο 17′. Οι δύο ομάδες κόλλησαν στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο στα 3” για την λήξη έκανε το 35-32, που ήταν και το σκορ του πρώτου εικοσαλέπτου.

Με μεγαλύτερη… ορμή ξεκίνησε την τρίτη περίοδο η Αρμάνι, η οποία με ένα γκολ-φάουλ του Μπάρον και δύο βολές του Νέιπιερ, ανέβασε ξανά την διαφορά της στους 6, 40-34 στο 22′. Οι γηπεδούχοι, με καλάθι του Καμπαρό, πήραν διψήφιο προβάδισμα, 44-34 στο 24′. Η διαφορά αντί να μειώνεται, αυξανόταν για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με τρίποντα των Μπάρον και Φόγκτμαν έκαναν το 51-36. Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν και με τους ΜακΚίσικ και Σλούκα μείωσαν στους 10, 56-46. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό της περιόδου, η Αρμάνι έτρεξε ένα 5-0 σερί με τους Χάινς και Ρίτσι για το 61-46.

Η διαφορά στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου έφτασε και στους 20 πόντους, 70-50 με καλάθι του Μπράντον Ντέιβις. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με 5 πόντους του Γουόκαπ και 3 του Βεζένκοφ, μείωσε στους 12, 70-58 στο 34′. Έκτοτε, ανέλαβε δράση για τους γηπεδούχους ο εξαιρετικός Μπίλι Μπάρον, για το 74-58. Οι “ερυθρόλευκοι” το πάλεψαν, αλλά δεν μπορούσαν να επανέλθουν στο ματς και γνώρισαν την ήττα μετά από 14 επιτυχημένα αποτελέσματα σε Ελλάδα και Ευρώπη με 83-62.

Ο MVP

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Μπίλι Μπάρον. Ο Αμερικανός γκαρντ, σταμάτησε το παιχνίδι στους 18 πόντους (2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές), μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα, έκανε 2 λάθη, συγκεντρώνοντας 23 στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 35-32, 61-46, 83-62

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέβις 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές), Λουγουαγού-Καμπαρό 9 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Μήτρου-Λονγκ 3 (1), Τονούτ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μέλι 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπάρον 18 (2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Νέιπιερ 9 (1/7 τρίποντα), Ρίτσι 8 (2), Χάινς 6 (3/4 δίποντα), Φόγκτμαν 5

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάναν 2 (1/5 σουτ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2), Φαλ 4 (1 ασίστ, 4 λάθη), Σλούκας 8 (2/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βεζένκοβ 10 (1/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 8 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Μπόλομποϊ, Πίτερς 5 (1), Μπλακ 6, ΜακΚίσικ 5 (1/4 τρίποντα)