Έχασε την ευκαιρία, αλλά κρατάει την τύχη στα χέρια του ο Προμηθέας

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ηττήθηκε με 93-92 από την Χάποελ Χολόν, ωστόσο με νίκη επί της ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια θα προκριθεί στους “8” του BCL. Παράλληλα, οι Πατρινοί θα πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση ακόμα και με ήττα επί της ΑΕΚ και ήττα των Ισραηλινών απέναντι στην Μούρθια.

Ο Προμηθέας ηττήθηκε με 93-92 από τη Χάποελ Χολόν, αλλά προστάτευσε τη διαφορά με την οποία είχε νικήσει στον πρώτο γύρο και θα παίξει για την πρόκριση την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην ΑΕΚ. Οι Πατρινοί αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα και βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με διαφορά 16 πόντων στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, κάνοντας το comeback στην τέταρτη περίοδο, αλλά χωρίς να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Σπουδαίο ματς από τον Άντονι Κάουαν (30 πόντοι σε 38 λεπτά), εντυπωσιακός εκτελεστικά ο Καμ Ρέινολντς (19 πόντοι), από εκεί και πέρα όμως η άμυνα δεν λειτούργησε καλά, ο Χάντερ Χέιλ έμεινε χαμηλά και ο Προμηθέας ξύπνησε αργά. Ο Κέβιν Χέρβι (20 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος της Χάποελ Χολόν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κοζλόφσκις, Μαρκές, Προτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 34-47, 59-73, 92-93

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Κόφι 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Κάουαν 30 (3/4 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 9/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Χέιλ 9 (2/9 σουτ), Κόνιαρης (2), Ρέινολντς 19 (2/3 δίποντα, 5/10 τρίποντα), Μπαζίνας 2, Χρυσικόπουλος, Ετσενίκε 9, Τζόουνς, Στίβενς 8 (4/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΧΑΠΟΕΛ ΧΟΛΟΝ (Σερφ): Άρτζι 7 (2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Κρόφορντ 8 (2), Χάρις 4 (1/5 σουτ), ΜακΚόλ 14 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/5 βολές, 8 ασίστ), Σμιθ 11 (4/8 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Αμίρ 3 (1), Χανόκι 12 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χέρβι 20 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μισγάβ 5, Βάνχουιν 9 (3/3 τρίποντα)