Έχασε σπουδαία ευκαιρία στην Πόλη ο Παναθηναϊκός

Απέναντι στην Εφές των πολλών απουσιών, το “τριφύλλι” είχε τη δυνατότητα να πάρει μία σημαντική εκτός έδρας νίκη στη 12η αγωνιστική της Euroleague, ωστόσο δεν είχε καθαρό μυαλό στο τέλος και ο Μήτογλου αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο ισοφάρισης στην εκπνοή, με την τουρκική ομάδα να παίρνει τη νίκη με 71-68.

Η Εφές αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό, καθώς με την πιεστική της άμυνα και τη διάθεσή της να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο, έβαλε δύσκολα στους “πράσινους”. Ο Λάρκιν διαχειρίστηκε όλες τις επιθέσεις των γηπεδούχων και ο Τζόουνς τελείωσε πολλές φάσεις κοντά στο καλάθι. Έτσι προήλθε το 14-4, έπειτα από σχεδόν τέσσερα λεπτά αγώνα. Η τουρκική ομάδα έδειχνε να διαχειρίζεται σωστά το παιχνίδι, παίρνοντας πολλά πράγματα από τους βασικούς της παίκτες, ενώ το “τριφύλλι” δεν κατάφερε να βρει ρυθμό στη πρώτη περίοδο, με τον Βιλντόζα απλώς να μειώνει σε 23-15 στο φινάλε τoυ δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, η παραγωγικότητα των δύο ομάδων μειώθηκε ακόμη περισσότερο, με τις άμυνες να κλείνουν κοντά στο ζωγραφιστό και τα μακρινά σουτ να μην μπαίνουν και από τις δύο πλευρές. Από το 30-17 στο 14′, ο Παναθηναϊκός άρχισε να μειώνει σιγά-σιγά τη διαφορά. Ο Μήτογλου και ο Λεσόρ τροφοδοτήθηκαν αρκετά κάτω από το καλάθι της Εφές και η ομάδα του Εργκίν Αταμάν επέστρεψε στο παιχνίδι, κλείνοντας ιδανικά το πρώτο μέρος με τον Ναν να σκοράρει στην εκπνοή του χρόνου για το 37-31 της ανάπαυλας.

To καλό πρώτο ημίχρονο της Εφές ήταν πλέον παρελθόν, με την απόδοση του συνόλου του Ερντέμ Τσαν να πέφτει όσο περνούσε η ώρα, καθώς οι λύσεις από τον πάγκο ήταν ελάχιστες και υπήρχε εμφανές θέμα ενέργειας. Διαφορετική εικόνα έδειξε η ελληνική ομάδα στο δεύτερο μέρος, έχοντας μία εξαιρετική τρίτη περίοδο, διάστημα στο οποίο έτρεξε επιμέρους 21-13. Μετά το 44-38 στο 25′, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με σερί 7-0 και διατήρησε το προβάδισμα στο το φινάλε του δεκαλέπτου, όπου ο Γκριγκόνις τον έφερε στο 52-50.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στη τελευταία περίοδο και οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχόμενες για μεγάλη διάρκεια. Οι Λάρκιν και Τζόουνς ήταν οι μόνοι που απειλούσαν από τους γηπεδούχους, ωστόσο το “τριφύλλι” δεν μπορούσε να τους σταματήσει. Οι “πράσινοι” έχασαν πολλά ριμπάουντ και η Εφές ανανέωνε σε κρίσιμα σημεία τις επιθέσεις της. Με δύο μεγάλα τρίποντα των Ναν και Γκραντ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 68-65, 1:50 πριν το φινάλε. Ωστόσο, δεν πέτυχε άλλο καλάθι και ηττήθηκε με 71-68. Θα συζητηθεί αρκετά το φάουλ για τρεις βολές που πήρε ο Λάρκιν από τον Γκραντ, 50 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, καθώς ήταν αυτό που ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στην τουρκική ομάδα, ενώ ο Μήτογλου είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στην εκπνοή, όμως αστόχησε.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 37-31, 50-52, 71-68

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Τσαν): Λάρκιν 20 (2/7 τρίποντα), Γκαζί 2, Τόμπσον 7 (3/13 σουτ, 1/2 βολές, 6 ασίστ, 3 λάθη), Χόλατζ 3 (1/8 σουτ), Οσμανί 6 (2), Οτουρού 2, Ντάουμ 8 (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γιλμάζ 2, Τζόουνς 21 (8/13 δίποντα, 5/5 βολές, 14 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόσα 5 (1), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 3, Σλούκας 9 (0/4 τρίποντα, 3/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 4 λάθη), Γκραντ 12 (2), Ναν 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Λεσόρ 13 (4 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 4, Μήτογλου 9 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, Μαντζούκας.