Έχασε σπουδαία ευκαιρία ο Προμηθέας

Οι Πατρινοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα με την Ντιζόν, ωστόσο δύο χαμένες βολές του Στίβενς, οδήγησαν το παιχνίδι στην παράταση και εκεί οι Γάλλοι πήραν τη νίκη με 71-68, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Basketball Champions League.

Υπερβολικά άστοχες οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού. Τα καλάθια έμπαιναν με το… σταγονόμετρο, με αποτέλεσμα καμία να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Η Ντιζόν βρέθηκε να προηγείται με 11-8 έπειτα από συνεχόμενους πόντους του Χάντ, αλλά ο Προμηθέας έκλεισε το δεκάλεπτο με σερί 5-0 και προσπέρασε με 13-11 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Χρόβατ έβαλε ξανά μπροστά με 14-13 την γαλλική ομάδα, που δεν έχασε ξανά το προβάδισμα, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου της αναμέτρησης. Όταν πήρε… μπρος ο Χόλστον, οι φιλοξενούμενοι έφθασαν στο +6, διαμορφώνοντας το 29-23 στο 16′. Το ημίχρονο έκλεισε στο 33-29 με τον Ετσενίκε να έχει σχεδόν τους μισούς πόντους των Πατρινών (14 από τους 29).

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Τιμ Φρέιζιερ να γίνεται επιδραστικός στο παιχνίδι, στην πρώτη του εμφάνιση με το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου. Σημαντικές λύσεις και από τον Τζόουνς στο δεύτερο παιχνίδι του με τους Πατρινούς. Κάπως έτσι διαμορφώθηκε το 42-40 στα μισά της τρίτης περιόδου. Η Ντιζόν απάντησε με επιμέρους 8-2 για το 48-44, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ ισόπαλο στους 48 πόντους.

Στη τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ. Ο Προμηθέας είχε το προβάδισμα με 60-58, μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο, αλλά με σερί 5-0 η Ντιζόν προσπέρασε με 63-60. Ο Ρέινολντς με τρίποντο ισοφάρισε σε 63-63 στα 33 δευτερόλεπτα και ο Στίβενς αστόχησε σε δύο βολές, πέντε δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Έτσι το παιχνίδι πήγε στη παράταση. Εκεί, οι γηπεδούχοι σκόραραν μόνο με βολές και οι Γάλλοι έφυγαν με τη νίκη με το τελικό 71-68.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 29-33, 48-48, 63-63, 68-71 παρ.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κόφι 3, Φρέιζερ 8 (2/6 σουτ, 4 ασίστ, 7 λάθη), Τζόουνς 9 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρέινολντς 8 (3/11 σουτ), Μπαζίνας, Ετσενίκε 16 (6/8 δίποντα, 4/5 βολές, 5 λάθη), Κόνιαρης 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Στίβενς 8 (4/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ)

ΝΤΙΖΟΝ (Μάρκοβιτς): Αλίνγκ 2, Κέιβερ 18 (2/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 8/9 βολές), Χόλστον 14 (2/5 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 λάθη), Χαντ 5 (5/6 βολές), Λάζιτς 8 (1), Τσικόκο 8, Ντοκοσί 6 (7 ριμπάουντ), Χρόβατ 6 (2/13 σουτ), Ονιάνγκ 4 (2/8 σουτ).//ΜΠ.