Δύσκολη επιστροφή στις νίκες για τη Μονακό

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς πάτησε… γκάζι στην τέταρτη περίοδο και επικράτησε με 80-79 της Μπάγερν Μονάχου, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι Μονεγάσκοι έφτασαν το 7-3 και ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση με Ολυμπιακό και Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι Βαυαροί δυσκόλεψαν τη Μονακό για κάτι περισσότερο από 30 λεπτά, όμως η… παρέα του Μάικ Τζέιμς ανέβασε ρυθμό στο τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες στη διοργάνωση, μετά την εντός έδρας ήττα από τη Φενέρμπαχτσε (96-93).

Η Μονακό μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και με το πολύ καλό ξεκίνημα του Μάικ Τζέιμς, προηγήθηκε με 13-4, στο 3′. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και το σκορ δεν ανέβηκε σημαντικά (15-6, 7′). Η πρώτη περίοδος τελείωσε με… ξέσπασμα της Μπάγερν, ωστόσο οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα (17-14).

Οι Βαυαροί συνέχισαν την… αντεπίθεση και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 23-22, στο 13′. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι και η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι κρατούσε την “ισχνή” διαφορά (28-27, 17′). Οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν προς τα αποδυτήρια, με τη Μονακό να έχει επανακτήσει το προβάδισμα (34-33).

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε από εκεί που σταμάτησαν στο πρώτο οι δύο ομάδες (38-37, 23′). Το ντέρμπι συνεχιζόταν και το σκορ ήρθε στα… ίσια στο 25′, μετά το κάρφωμα του Χάντερ (40-40). Αμφότερες οι ομάδες δεν μπορούσαν να “χτίσουν” διαφορά με κάποιο σερί, με τη Μονακό να προηγείται με 48-47, στο 28′. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς να είναι μπροστά στο σκορ με 53-50.

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα τους, ωστόσο δεν μπορούσαν να… ξεφύγουν από την Μπάγερν (59-55, 32′). Οι Μονεγάσκοι ανέβασαν ρυθμό και… έχτισαν διαφορά 10 πόντων (67-57, 36′). Η Μονακό… έπαιξε με τη φωτιά στο τέλος, ωστόσο κατάφερε τελικά να επικρατήσει με 80-79.

Ο MVP

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν ο καλύτερος παίκτης του παρκέ, καθώς ο Αμερικανός γκαρντ τελέιωσε το παιχνίδι με 13 πόντους (3/5 βολές, 2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα), 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα στα 28:05 λεπτά που συμμετείχε, συγκεντρώνοντας 20 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Δεκάλεπτα: 17-14, 34-33, 53-50, 80-79

Μονακό (Σάσα Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 16, Μπράουν 6, Λόιντ 8, Μπλόσομγκεϊμ 8, Μακουντού, Ντιαλό 13, Μοερμάν, Μοτιεγιούνας 14, Ουατάρα 2, Στραζέλ, Χολ 10, Τζέιμς 13

Μπάγερν Μονάχου (Αντρέα Τρινκιέρι): Βάιλερ-Μπαμπ 2, Γουίνστον 12, Γκίφαϊ 6, Χάντερ 6, Μπόνγκα 2, Γιάραμαζ 10, Λούτσιτς 5, Ομπστ 18, Βάιμπεργκ, Χάρις, Ρούμπιτ 14, Γκιγιέσπι 4.//