Διπρόσωπη, αλλά μαχητική η “γαλανόλευκη”

Η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ πάλεψε στην πρωτεύουσα της Λετονίας, παρά την επιθετική της… δυστοκία σε δύο περιόδους, αλλά γνώρισε την ήττα με 67-57 από την ομάδα του Λούκα Μπάνκι, ολοκληρώνοντας τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Ελλάδα δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει με νίκη τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, καθώς ηττήθηκε από την πρωτοπόρο του ομίλου, Λετονία. Η “γαλανόλευκη” είχε μερικά καλά διαστήματα, ωστόσο το πρόβλημα στο σκοράρισμα της αφαίρεσε τη δυνατότητα να διεκδικήσει τη νίκη από το εν λόγω παιχνίδι.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε κακό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, καθώς είχε 0/4 σουτ εντός πεδιάς, με τους Λετονούς να παίρνουν σημαντικό προβάδισμα από νωρίς (9-3). Με τρίποντο του Φλιώνη, η “γαλανόλευκη” έκανε το 9-6, αλλά εν συνεχεία η Λετονία άνοιξε τη διαφορά (14,6 7:15), αναγκάζοντας τον Μανωλόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ, προκειμένου να αναδιοργανώσει την ομάδα του. Παρ’ όλα αυτά, στα εναπομείναντα λεπτά της πρώτης περιόδου, οι Λετονοί άνοιξαν κι άλλο τη διαφορά, κλείνοντας το δεκάλεπτο με 18-8.

Στη δεύτερη περίοδο, η Εθνική μας ομάδα κλήθηκε να μαζέψει τη διαφορά, έτσι ώστε να μπει εκ νέου στο παιχνίδι. Ο Μουράτος ευστόχησε σε μία εκ των δύο βολών και εν συνεχεία ο Χατζηδάκης πέτυχε δίποντο για το 21-11. Ο 22χρονος σέντερ δημιουργούσε προβλήματα στην άμυνα των Λετονών, έφερε τη “γαλανόλευκη” στο 21-16 με τη βοήθεια του Πάπας και ανάγκασε τον Μπάνκι να καλέσει τάιμ άουτ. Οι Λετονοί βρήκαν σκορ με δίποντο του Πάσετσνικς και στη συνέχεια πήραν εκ νέου διαφορά οκτώ πόντων χάρη σε τρίποντο του Λεϊμάνις (28-20). Η ομάδα του Μανωλόπουλου είχε ξανά απάντηση και με πρωταγωνιστή τον Τολιόπουλο και τον Χατζηδάκη, μείωσε στο 33-30. Ο πρώτος, μάλιστα, πέτυχε δύο διαδοχικά τρίποντα, κάνοντας αισθητή την παρουσία της Εθνικής ομάδας ομάδας από την περιφέρεια. Στο τέλος της δεύτερης περιόδου, ο Χουγκάζ πέτυχε ένα ανεπανάληπτο καλάθι, όντας πεσμένος στο έδαφος και διαμόρφωσε το 33-32 ως σκορ ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο άνοιξε με τρίποντο του Τανούλη, που έδωσε την ευκαιρία στην Ελλάδα να περάσει μπροστά στο σκορ με 33-35. Ο Λεϊμάνις φρόντισε να δώσει ξανά το προβάδισμα στη χώρα του, κάνοντας το 37-35 με τρίποντο στα πρώτα δύο λεπτά της τρίτης περιόδου. Οι Λετονοί μπόρεσαν εκ νέου να πάρουν διψήφια διαφορά στο σκορ με γκολ-φάουλ του Κάβαρς (48-38). Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου αντιμετώπιζαν εκ νέου πρόβλημα στο σκοράρισμα, τη στιγμή που έχονταν εύκολα πίσω. Η Λετονία συνέχισε να διατηρεί σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά του σκορ και ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο, ούσα οδηγός με 52-41.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Κατσίβελης ήταν αυτός που με τρίποντο έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (54-46). Ο 31χρονος γκαρντ, με δίποντο μείωσε περαιτέρω στους έξι πόντους (54-46) και ο Μπάνκι κάλεσε τάιμ άουτ, βλέποντας την ομάδα του να χάνει ξανά τη διαφορά που “έχτιζε”. Τα λάθη και οι άστοχες επιθέσεις των Λετονών, έδιναν τη δυνατότητα στην Ελλάδα να μειώσει πιο πολύ στο σκορ, μπαίνοντας για τα καλά στη διεκδίκηση του ματς, μετά από δίποντο του Χατζηδάκη (54-52). Ο Γκραζούλις έδωσε ανάσα μετά από ώρα για την Λετονία (56-52), αλλά ο Μωραΐτης ευστόχησε σε 2/2 βολές και πήγε τη διαφορά ξανά στο καλάθι (56-54). Οι Λετονοί μοχθούσαν, αλλά παρέμεναν μπροστά στο σκορ και ένα τρίποντο του Στράουτινς έφερε τη διαφορά στο +6 υπέρ τους (61-55). Εν τέλει, οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη θέση οδηγού και πήραν τη νίκη επικρατώντας με 67-57.

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 33-32, 52-41, 67-57.//