Διπολικός, αλλά κυρίαρχος στη… λειψανδρία της Ρόδου! (video)

Ο Παναθηναϊκός έδειξε δύο πρόσωπα, αλλά κατάφερε να κυριαρχήσει στο σμαραγδένιο νησί με 89-47 επί του Κολοσσού και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση των playoffs της Basket League.

Στη δεύτερη αναμέτρηση της σειράς, τόσο ο Παναθηναϊκός, όσο και ο Κολοσσός παρατάχθηκαν με σημαντικές απουσίες. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη παρουσίασε δύο πρόσωπα κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου, αλλά διατήρησε το δεύτερο εξ αυτών στο παρκέ και έκανε το 2-0, εξασφαλίζοντας την πρόκριση. Οι “πράσινοι” είχαν σε εξαιρετική ημέρα τον… σεληνιασμένο Γκριγκόνις, ο οποίος σταμάτησε στους 23 πόντους.

Με δεδομένη την απουσία του Πάρις Λι πριν από το ματς, ήταν εμφανής η απουσία του δημιουργού από το παιχνίδι του Παναθηναϊκού, ο οποίος είχε μονάχα τον Μποχωρίδη ως καθαρό πόιντ γκαρντ. Οι “πράσινοι” είχαν διαδοχικές άστοχες επιθέσεις στην αρχή του παιχνιδιού, ενώ ο Κολοσσός πήρε προβάδισμα (4-0), με καλάθια των Ιορδάνου και Μορέιρα. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κατάφερε να σκοράρει με τρίποντο του Μποχωρίδη (4-3) και στις επόμενες επιθέσεις διατηρήθηκε σε απόσταση ενός πόντους (9-8). Ο Κένταλ Σμιθ έδειχνε… καυτός για την ομάδα της Ρόδου, της οποίας ηγήθηκε στην επίθεση για να φτάσει στο 15-10. Ο 27χρονος Αμερικανός μετρούσε ήδη 10 πόντους σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού, όσους είχε πετύχει το “τριφύλλι”. Ο Γκριγκόνις “ξεκόλλησε” τους “πράσινους”, μειώνοντας σε 17-13, αλλά οι Ροδίτες συνέχισαν να έχουν το πάνω… χέρι στο ματς. Εν τέλει, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Κολοσσό μπροστά στο σκορ με 21-13.

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κλήθηκε να μαζέψει τη διαφορά και να πάρει προβάδισμα στην αναμέτρηση. Οι “πράσινοι”, με διαδοχικούς πόντους του Γκουντάιτις, κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι (21-19), αναγκάζοντας τον Ηλία Παπαθεοδώρου να καλέσει τάιμ άουτ, έτσι ώστε να αναδιοργανώσει το παιχνίδι της ομάδας του. Οι δύο ομάδες έκαναν λάθη κι είχαν άστοχες προσπάθειες, “παγώνοντας” ουσιαστικά το σκορ στο 21-19. Παρ’ όλα αυτά, ο Σμιθ ήταν αυτός που μετέβαλλε τον πίνακα του σκορ, κάνοντας το 23-19 με καλάθι σε ωραίο transition. Οι παίκτες του “τριφυλλιού”, προσπαθούσαν να περνούν την μπάλα στο ζωγραφιστό, έτσι ώστε να εκμεταλλευτούν τον Γκουντάιτις, ο οποίος έκανε το 23-21, κουβαλώντας την ομάδα του επιθετικά. Για τους γηπεδούχους, ο Σμιθ συνέχισε να κάνει τη διαφορά και διατηρούσε τον Κολοσσό μπροστά στο σκορ (25-23). Οι δύο ομάδες εξακολουθούσαν να είναι άστοχες, κρατώντας το ματς σε χαμηλό σκορ. Ο Παναθηναϊκός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 27-28, χάρη σε 2/2 βολές του Γκριγκόνις και πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ του 32-27.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 7-0 και ανάγκασε τον Ηλία Παπαθεοδώρου να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ, με τη διφαορά στους 11 πόντους (27-39). Οι “πράσινοι” έδειχναν εντελώς διαφορετικό πρόσωμο στο δεύτερο μέρος και… έλυσαν τα χέρια τους επιθετικά, ανεβάζοντας ολοένα και περισσότερο τη διαφορά κόντρα στους Ροδίτες, που αδυνατούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ. Το σύνολο του Χρήστου Σερέλη έφτασε το επί μέρους σκορ του στο 22-0, μετρώντας και από τα τέλη της προηγούμενης περιόδου κι έφτασε στο 27-45 με νέο τρίποντο από τον Γκριγκόνις. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τους φιλοξενούμενους, που πέτυχαν σημαντικά τρίποντα με Γουίλιαμς και Καλαϊτζάκη, φτάνοντας τα 5/6 περιφερειακά σουτ στο τρίτο δεκάλεπτο. Παράλληλα, ο Παναθηναϊκός έφτασε τη διαφορά ακόμη και στους 23 πόντους (31-54), θέλοντας να “καθαρίσουν” την αναμέτρηση. Ο Κολοσσός δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του “τριφυλλιού”, που είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Γκριγκόνις, φτάνοντας στο +26 (38-64). Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του ματς με το 64-40.

Με τη διαφορά στους 24 πόντους, η τέταρτη περίοδος έδειχνε να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη συνέχισε να έχει το… πόδι στο “γκάζι” κι ανέβασε περαιτέρω το σκορ στους 30 πόντους (41-71), χάρη σε καλάθια από τους Γ. Καλαϊτζάκη, Αγραβάνη και Παπαγιάννη. Μετά από τάιμ άουτ που κάλεσε εκ νέου ο Ηλίας Παπαθεοδώρου, οι Ροδίτες κατάφεραν να βρουν σκορ και να ροκανίσουν τη διαφορά στους 26 πόντους (45-71). Οι “πράσινοι”, πάντως, δεν επέτρεψαν να μειωθεί περαιτέρω η διαφορά και την ανέβασαν ξανά πάνω από τους 30 πόντους (45-80). Εν συνεχεία, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να κυριαρχεί στη Ρόδο και έφτασε στη νίκη με 89-47.//Τ.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 27-32, 40-64, 47-89.

Κολοσσός Ρόδου (Παπαθεοδώρου): Σμιθ 14 (4/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1 ασίστ, 6 λάθη), Μορέιρα 2, Χρυσικόπουλος 6 (3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ιορδάνου 4, Γιαννόπουλος 11 (1/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιανγκ 2 (1/6 σουτ), Κόφι 6 (6 ριμπάουντ), Τιγκ 2 (1/5 σουτ), Χατζηνικόλας

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 8 (2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Παπαγιάννης 5 (13 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1/7 σουτ), Γουίλιαμς 11 (3/4 τρίποντα), Γκριγκόνις 23 (2/2 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4/4 βολές), Αγραβάνης 10 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης 10 (4/4 δίποντα), Πονίτκα 5 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαντζούκας 3 (1), Γκουντάιτις 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές)