Διπλό πρόκρισης ο ΠΑΟΚ!

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πραγματοποίησε σπουδαία ανατροπή στη Γαλλία, επικράτησε με 69-74 της Ντιζόν και εξασφάλισε την πρόκριση στα play in του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ δεν χρειάστηκε να περιμένει το αποτέλεσμα της Σάσαρι, καθώς “καθάρισε” έστω και με δύσκολη ανατροπή, την πρόκριση στην επόμενη φάση του BCL. Κορυφαίοι για τους “ασπρόμαυρους”, ο Χαντς (17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ) και ο Ράιλι (17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ). Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο Γουέαρ, που αποτέλεσε και πρώτο σκόρερ του αγώνα με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι “ασπρόμαυροι” άρχισαν με κάκιστο τρόπο την αναμέτρηση, καθώς βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 7-0, με τους Γάλλους να “χτίζουν” από την αρχή τη διαφορά του παιχνιδιού. Εν συνεχεία, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει στο σκορ, ενώ με τρίποντο του Φράνκε κατάφερε να περάσει και μπροστά (12-13). Μάλιστα, ο “δικέφαλος του βορρά” πήρε προβάδισμα 6 πόντων (12-18) και παρέμεινε μπροστά στο σκορ έως το φινάλε της πρώτης περιόδου (14-18). Στη δεύτερη περίοδο, η Ντιζόν ανέτρεψε γρήγορα το σκορ και ανέκτησε το προβάδισμά της (23-21) και στη συνέχεια “έχτισε” ξανά διαφορά στο σκορ (29-21). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει ξανά, αλλά όχι με επιτυχία αυτή τη φορά, καθώς οι Γάλλοι έφτασαν στο +14 (40-26) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +12 (40-28).

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι κλήθηκαν να πορευτούν στον αγώνα δίχως τον Νέιτ Ρένφρο, ο οποίος αποχώρησε υποβασταζόμενος, έχοντας πρόβλημα στη δεξιά ποδοκνημική. Ακόμη κι έτσι, οι “ασπρόμαυροι” ετοιμάσαν νέα… αντεπίθεση και μείωσαν στους 6 πόντους, αλλά δεν κατάφεραν να αγγίξουν περισσότερο την εκ νέου ανατροπή στο σκορ. Η Ντιζόν πάτησε το… πόδι στο “γκάζι”, ούσα εύστοχη τόσο από την περιφέρεια, όσο και από το ζωγραφιστό και ανέβασε τη διαφορά ξανά στους 16 πόντους (54-38). Το ίδιο… μοτίβο, ωστόσο, συνεχίστηκε αφού η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη αντεπιτέθηκε ξανά. Με ένα επί μέρους 8-0, ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 8 πόντους (54-46), για το φινάλε της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι “ασπρόμαυροι” άρχισαν να ροκανίζουν περαιτέρω τη διαφορά του σκορ (54-50). Ένα δίποντο του Χρόβατ έδωσε μερική… ανάσα στη Ντιζόν (56-50), ωστόσο ο Φράνκε έβαλε… φωτιά στη Γαλλία με τρίποντο για το 56-53, προτού μάλιστα ηγηθεί ο Ράιλι για να περάσει μπροστά στο σκορ ο ΠΑΟΚ με 56-57. Η γαλλική ομάδα μείωσε στο καλάθι (58-60), αλλά ο Φράνκε σημείωσε νέο σουτ πίσω από τα 6.75 για το 58-63). Στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα, το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη βρισκόταν στο +7 (62-69), αλλά η Ντιζόν δεν είχε… παραδώσει τα “όπλα” και μείωσε στους 4 (65-69). Ο Ράιλι πέτυχε σημαντικό τρίποντο 47″ πριν τη λήξη του αγώνα, έκανε το 65-72 και εν τέλει ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 69-74.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 40-28, 54-46, 69-74.