Διόσκουροι Χουάντσο-Γκριγκόνις τον επανέφεραν στις νίκες

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Ολίμπια Μιλάνο με 79-62, φτάνοντας τις 15 νίκες στην φετινή Euroleague, έχοντας σε μεγάλη μέρα τοσο τον Λιθουανό γκαρντ, όσο και τον Ισπανό φόργουορντ. Σε καλή κατάσταση και ο Ματίας Λεσόρ.

Ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε την Ολίμπια Μιλάνου, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Euroleague, έχοντας ως στόχο την επιστροφή στις νίκες, μετά την ήττα από την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά για τις δυο ομάδες, καθώς επικράτησε το παιχνίδι της επαφής και μονομαχίες κάτω από το καλάθι. Το σκορ είχε μείνει σε χαμηλά επίπεδα (6-4) μετά από καλάθια εκατέρωθεν. Ο Παναγιώτης Καλάϊτζάκης εισήλθε στην θέση του Κέντρικ Ναν, μετά από 2:30 λεπτά, για να δώσει ένταση στην άμυνα, κυνηγώντας τον Σαμπάζ Νέιπιερ. Στα μέσα του δεκαλέπτου οι “πράσινοι” είχαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (10-6), με τους Ιταλούς να μην εκμεταλλεύονται την αδράνεια στην επίθεση του “τριφυλλιού”. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα είχε πολλές ευκαιρίες να φτάσει την διαφορά στο καλάθι, ακόμα και να προσπεράσει, αλλά οι επιλογές της ήταν άστοχες με το σκορ να κλείνει στους πέντε πόντους διαφορά (21-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε με καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με το πρώτο, καθώς έκανε ένα σερί 5-0 ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 26-16 πολύ γρήγορα. Η συνέχεια ήταν αντίστοιχη, με τον Χουάντσο να δημιουργεί προβλήματα στην άμυνα του Μιλάνου, με τον Μεσίνα να μην έχει καμία λύση για να τον περιορίσει, με τον Ισπανό να εκτελεί εύστοχα από τα 6,75. Η διαφορά στα μέσα της περιόδου ήταν στους 12 πόντους υπέρ της ομάδας του Εργκίν Αταμάν (34-22), έχοντας λύσεις στην άμυνα απέναντι στα περιμετρικά σουτ του Νέιπιερ και του Σιλντς τα οποία βρήκαν σίδερο. Η μοναδική “σπίθα” στην επίθεση της Ολίμπια, ήταν ο Νικόλα Μίροτιτς που στα πρώτα λεπτά της παρουσίας του είχε εννέα πόντους, αλλά πέρα από αυτό δεν έκανε αισθητή την παρουσία του στην συνέχεια του ημιχρόνου. Οι “πράσινοι” έκαναν ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά φλερτάροντας με το +20, με την διαφορά να κλείνει στην ανάπαυλα στους 16 (44-28), βάζοντας γερές βάσεις για την νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα από την Λομβαρδία έδειξε σημάδια αντίδρασης, δημιουργώντας ρήγματα στην άμυνα του “τριφυλλιού” με τον Πόυθρες και τον Χολ να έχουν τα κλειδιά της ομάδας του Μεσίνα. Παρόλο τις προσπάθειες που έκανε το Μιλάνο για να επανέλθει η διαφορά δεν έπεσε σε βαθμό που θα μπορούσε να απειλήσει τον Παναθηναϊκό. Οι παίκτες του Τούρκου τεχνικού έκαναν διαχείριση, κρατώντας το σκορ σε επίπεδα που οι Ιταλοί δεν είχαν την δυνατότητα να φτάσουν. Το σκορ έκλεισε στο 57-41 με την λήξη της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά πράγματα στην απόδοση του Μιλάνου, με τον Μεσίνα να ρίχνει στο παρκέ παίκτες για να περιορίσει τον ξέφρενο ρυθμό του Παναθηναϊκού. Η αποκάλυψη για να ένα ακόμα παιχνίδι ήταν η απόδοση του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη που είχε οκτώ πόντους, αναλαμβάνοντας καθήκοντα στο να περιορίσει το παιχνίδι του Νέιπιερ και αρκετές φορές να δώσει ανάσες στον Ναν, ο οποίος ήταν αρκετά άστοχος. Το τελικό 79-62, έφερε τον Παναθηναϊκό ακόμα πιο ψηλά στην βαθμολογία της Euroleague, με το ρεκόρ του να φτάνει στις 15 νίκες και 9 ήττες, ενώ οι Ιταλοί έφτασαν στις 10 νίκες και 14 ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 44-28, 57-41, 79-62

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Λεσόρ, Μήτογλου, Χουάνστο, Αντεντοκούνμπο, Μωραΐτης, Παπαπέτρου, Βιλντόσα, Μπαλτσερόφσκι

Μιλάνο (Μεσίνα): Χολ, Μέλι, Νέιπιερ, Πόυθρες, Σιλντς, Τόνουτ, Μίροτιτς, Χάινς, Φλακαντόρι, Λο, Βόιτμαν, ΜακΓκρούντερ