Διατήρησε το αήττητο ο Ολυμπιακός

Στο παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ γυναικών, οι νταμπλούχες Ελλάδας επικράτησαν με 92-76 των Χανίων στην αίθουσα 5 του “ΣΕΦ” και διεύρυναν τη νικηφόρα τους πορεία.

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε… σκούρα έως το τρίτο δεκάλεπτο, όμως ανέβασε… στροφές στην τελευταία περίοδο και πήρε την 16η νίκη του στο πρωτάθλημα. Πρώτη σκόρερ του ματς αναδείχθηκε η Γκούσταφσον με 24 πόντους. Την Τετάρτη (25/1), οι “ερυθρόλευκες” θα υποδεχθούν την Szekszard στο “ΣΕΦ”, για την Euroleague.

Οι “ερυθρόλευκες” προηγήθηκαν με 10-4, με καλάθι της Σουκ (4:49′), με τη Σταμάτη να σκοράρει τρίποντο για το +9 (13-4), στο 4:18′. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε στο 21-13, με τρίποντο της Σπυριδοπούλου (1:18′), με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 23-17.

Με νέο τρίποντο της Σπυριδοπούλου, οι νταμπλούχες Ελλάδας έφτασαν στο 32-19, στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου (8:38′), ενώ η Γκούσταφσον, με δύο βολές (7:43′), ανέβασε τη διαφορά στο +15 (36-21). Τα Χανιά μείωσαν σε 38-28, με τη Σταμάτη να πετυχαίνει τρίποντο, για το 41-32, στο 4:09′. Οι φιλοξενούμενες πλησίασαν στον πόντο (43-42), όμως με λέι απ της Γκούσταφσον (1:02′), οι “ερυθρόλευκες” ξέφυγαν ξανά (48-42). Στα 20 δευτερόλεπτα, η Αμερικανίδα σέντερ “χτύπησε” ξανά, για το 50-44, με τον ΟΑ Χανίων να απαντάει με τρίποντο, για το 50-47 του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, τα Χανιά ισοφάρισαν σε 52-52. Με δύο βολές της Γκούσταφσον (2:56′), ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (62-57), όμως με δύο διαδοχικά τρίποντα, η κρητική ομάδα προσπέρασε με 63-62. Τα Χανιά πέτυχαν ένα ακόμα τρίποντο και προηγήθηκαν με 66-64 και στη συνέχεια με 68-66, με την Αγιούσο να βάζει και πάλι μπροστά τον Ολυμπιακό, με σουτ από τα 6,75μ. για το 69-68 (0:23′) του τρίτου δεκάλεπτου.

Στο 8:37′ της τελευταίας περιόδου, η Γκούσταφσον έδωσε… αέρα επτά πόντων (75-68) στις νταμπλούχες Ελλάδας, οι οποίες έφτασαν στο +10 (78-68) με τρίποντο της Αγιούσο (8:01′). Στο 7:40′, η Σύρρα έκανε το 80-68 με λέι απ στον αιφνιδιασμό, με την Γκούσταφσον να σκοράρει τρίποντο, για το 85-72, στο 4:26′ και τις “ερυθρόλευκες” να επικρατούν τελικά με 92-76.//

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 50-47, 69-68, 92-76

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Σταμολάμπρου 10, Σταμάτη 12 (4), Αγιούσο 13 (3), Σπυριδοπούλου 12 (3), Σύρρα 4, Γκούσταφσον 24 (1), Νικολοπούλου 6, Δίελα, Αυτζή, Σουκ 11.

ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ (Κεραμιμιδάς): Χάινς 16(2), Γεροστεργίου Χ. 12(4), Κόνιαλη 10 (2), Ακλ 6, Γεροστεργίου Μ. 6 (2), Τσιχλάκη 2, Τζόνσον 24