Δια χειρός Τέιτουμ, οι Σέλτικς ισοφάρισαν σε 2-2

Το μεγάλο ενδιαφέρον στους Τελικούς Ανατολής παραμένει, καθώς οι «Κέλτες» επιβλήθηκαν με άνεση των Μαΐάμι Χιτ (102-82) στο τέταρτο παιχνίδι της σειράς.

Οι Μπόστον Σέλτικς έδειξαν σε άλλο ένα παιχνίδι την αξία τους, καθώς επικράτησαν με το εμφατικό 102-82 των Μαΐάμι Χιτ και έτσι ισοφάρισαν τη σειρά των τελικών της Ανατολικής Περιφέρειας σε 2-2. Ο ηγέτης της Βοστώνης, Τζέισον Τέιτουμ για άλλη μια φορά πήρε από το «χέρι» την ομάδα του και την οδήγησε σε μια άνετη επικράτηση.

Η επόμενη αναμέτρηση και πέμπτη συνολικά της σειράς για τις δυο ομάδες είναι προγραμματισμένη για τα ξημερώματα της Πέμπτης (26/05, 03:30) στο «FXT Arena» των Μαϊάμι Χιτ.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν με εξαιρετικό ρυθμό το παιχνίδι, κάνοντας ένα γρήγορο σερί 8-0 με πρωταγωνιστή τους τον Ντέρικ Ουάιτ. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Τζέισον Τέιτουμ, με τους Σέλτικς να διευρύνουν το σερί τους και το σκορ να «εκτοξεύεται» στο 18-1 υπέρ τους. Οι Χιτ απάντησαν με κάποιες ενέργειες του Βίκτορ Ολαντίπο, ωστόσο η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο εμφατικό 29-11 υπέρ της ομάδας από τη Βοστώνη.

Στην αρχή του δεύτερου δωδεκάλεπτου, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν κάποια σημάδια βελτίωσης, με το σκορ όμως να παραμένει κοντά στους 20 πόντους (40-21, 15′). Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Ίμε Ουντόκα έτρεξαν ένα σερί 10-0 (23-50) με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Τέιτουμ, Μπράουν και τους δυο Ουίλιαμς. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα από το Μαϊάμι ήταν να μειώσει στους 24 πόντους τη διαφορά (57-33) για το φινάλε του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με παρόμοιο ρυθμό και τους «Κέλτες» να έχουν τον έλεγχο του αγώνα. Στο 26′, ο Τέιτουμ με ένα δύσκολο σουτ ανέβασε για πρώτη φορά το δείκτη του σκορ στους 30 πόντους (67-37). Οι παίκτες του Έρικ Σποέλστρα προσπάθησαν να απαντήσουν με κάποιες προσπάθειες των Μάρτιν, Ολαντίπο και Αντεμπάγιο, ωστόσο χωρίς μεγάλο αποτέλεσμα. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον μοναδικό αξιόπιστο επιθετικά παίκτη των Χιτ, τον Βίκτορ Ολαντίπο, να μειώνει σε 76-52.

Παρά την πίεση που προσπαθούσαν να ασκήσουν οι Χιτ, ο Τέιτουμ και η «παρέα» του, έβρισκαν τον τρόπο να απαντούν. Στο 39′, ο Πρίτσαρντ με ένα δίποντο, ανέβασε και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους (88-57). Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα 8-0 σερί με πρωτεργάτη ξανά τον Ολαντίπο, ωστόσο η εικόνα της αναμέτρησης δεν μπορούσε να αλλάξει. Τα τελευταία λεπτά του τέταρτου δωδεκάλεπτου είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Μπόστον Σέλτικς να πανηγυρίζουν μια σπουδαία και άνετη παράλληλα νίκη με 102-82, ισοφαρίζοντας έτσι τη σειρά των τελικών στην Ανατολή σε 2-2.

Ο MVP

Κορυφαίος της αναμέτρησης για τους νικητές ήταν ο «συνήθης ύποπτος», Τζέισον Τέιτουμ. Ο ηγέτης των Σέλτικς τελείωσε την αναμέτρηση με 31 πόντους, έχοντας βέβαια 7/9 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 14/16 ελεύθερες βολές, ενώ παράλληλα μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και έκανε 2 τάπες σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Tα δωδεκάλεπτα: 29-11, 57-33, 76-52, 102-82

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Ίμε Ουντόκα): Τέιτουμ 31 (1/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χόρφορντ 5 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ0, Ρ. Γουίλιαμς 12 (9 ριμπάουντ), Γουάιτ 13 (4/14 σουτ, 1/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπράουν 12 (5/20 σουτ, 1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γ. Γουίλιαμς 7 (1/8 σουτ, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μόργκαν, Φιτς, Νέσμιθ 2, Τάις 4, Πρίτσαρντ 14 (3), Στάουσκας 2.

ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ (Έρικ Σποέλστρα): Τάκερ, Μπάτλερ 6 (3/14 σουτ, 7 ριμπάουντ), Αντεμπάγιο 9 (6 ριμπάουντ), Λάουρι 3 (1/6 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Στρους (0.7 σουτ), Χάισμιθ, Μάρτιν 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντέντμον 7 (1), Γιουρτσεβέν 2, Βίνσεντ 6 (2/10 σουτ, 2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ολαντίπο 23 (4 τρίποντα, 6 ασίστ), Ρόμπινσον 14 (4).