Δια χειρός… Ντόντσιτς η Σλοβενία υπέταξε την Βενεζουέλα

Οι Σλοβένοι κατάφεραν να ξεκινήσουν νικηφόρα στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2023, με τον σταρ των Ντάλας Μάβερικς να πετυχαίνει 37 πόντους, δίνοντας την νίκη στην χώρα του.

Ο Λούκα Ντόντσιτς έκανε το θαύμα του και δεν άφησε την Σλοβενία να ξεκινήσει… με το αριστερό. Αν και οι χώρα των Βαλκανίων μπήκε στο παρκέ καλύτερα από την Βενεζουέλα, οι Λατινοαμερικανοί κατάφεραν, όχι μόνο να τους φτάσουν, αλλά να τους ξεπεράσουν κι’ όλας στο, βάζοντας δύσκολα στο σύνολο του Αλεκσάντερ Σέκουλιτς. Ο Σλοβένος σταρ όμως, “μίλησε” όταν έπρεπε και έδωσε την λύση στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του για την πρώτη νίκη, στην πρώτη αγωνιστική, στους ομίλους του Mundobasket 2023.

Αν και στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, η Σλοβενία κατάφερε να φτάσει μέχρι και το 21-14, αλλά η Βενεζουέλα κατάφερε να την φτάσει 2 λεπτά πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, όντας έναν πόντο μακριά (29-28), με τρίποντο του Γκάρλι Σόχο. Λούκα Ντόντσιτς και Μάικ Τόμπεϊ προσπάθησαν να χτίσουν ξανά την διαφορά, αλλά το “ξέσπασμα” των Καρέρα-Κουμπιγιάν-Σόχο διαμόρφωσε το σκορ πρώτου δεκαλέπτου σε 33-31, υπέρ της Βενεζουέλας.

Στην δεύτερη περίοδο, η Σλοβενία με τους Γιάκα Μπλάζιτς και Κλέμεν Πρέπελιτς, προηγήθηκε με 10 πόντους (43-33). Οι παίκτες του Φερνάντο Ντούρο προσπάθησαν να μαζέψουν το διψήφιο “χάσμα”, αλλά ο playmaker των Ντάλας Μάβερικς κρατούσε την διαφορά ελεγχόμενη μεταξύ των 8 και 10 πόντων. Με τον χρόνο του δευτέρου δεκαλέπτου να εξαντλείται, η Βενεζουέλα μείωσε ακόμη και στους τέσσερις, με σκορ ημιχρόνου το 56-51.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Σλοβένοι έθεσαν σε δράση το σχέδιο που κατέστρωσε ο Σέκουλιτς στα αποδυτήρια και με τους Πρέπελιτς-Ντόντσιτς-Ντίμετς έκαναν το 78-63, το οποίο ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Σλοβενία επέκτεινε ακόμη και στους 19 πόντους (85-68). Η διαφορά ήταν σταθερά στους 15 πόντους, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται ως 100-85. Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ήταν ο Λούκα Ντόντσιτς, με 37 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.//ΓΚ