Δια χειρός Μπελιάουσκας έκανε βήμα πρόκρισης ο ΠΑΟΚ

Ο “Δικέφαλος του βορρά” επικράτησε της Μπενφίκα με 76-74 κάνοντας αποφασιστικό βήμα για ένα από τα τρία εισιτήρια για την επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ φιλοξένησε την Μπενφίκα στο “PAOK Sports Arena”, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Basketball Champions League με στόχο την νίκη και κατ’ επέκταση την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” μπήκε πιο νωχελικά στο παρκέ από ό,τι η πορτογαλική ομάδα. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με το επί μέρους 6-0, ενώ ο ΠΑΟΚ προσέγγισε την ομάδα της Πορτογαλίας με πόντους μέσα από το ζωγραφιστό. Οι “αετοί” ήταν άρτοι σε άμυνα και επίθεση κλείνοντας την πρώτη περίοδο με προβάδισμα οκτώ πόντων (14-22).

Στην δεύτερη περίοδο οι Θεσσαλονικείς έβγαλαν αντίδραση και βρήκαν πόντους και από το τα 6.75 με τους Πορτογάλους να μην μπορούν να αμυνθούν με γνώμονα την άμυνα ζώνης της Ελληνικής ομάδας. Ο Μπελιάουσκας ήταν εκείνος που έδινε σφυγμό στην ομάδα του Φώτη Τακιανού, πετυχαίνοντας κρίσιμους πόντους. Με τρομερή προσπάθεια ο “δικέφαλος του βορρά” ανέτρεψε τους οκτώ πόντους και βρήκε προβάδισμα με δυο πόντους και σκορ 39-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πορτογάλοι έκαναν πολλές προσπάθειες για να αποκτήσουν το προβάδισμα, αλλά ο ΠΑΟΚ άντεχε στην πίεση κρατώντας το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια της τρίτης περιόδου με τον Άρον να είναι αυτός που άντεχε από τους “αετούς” της Λισαβόνας με το σκορ της περιόδου να κλείνει στο 55-52.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο που σφράγισε και την πρόκριση ο ΠΑΟΚ, οι Πορτογάλοι έκαναν πολλά λάθη, καθώς δεν είχαν πολλές επιθετικές επιλογές και οι βολές του κατέληγαν στο σίδερο. Οι παίκτες του Τακιανού δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και πήραν την άτυπη ρεβάνς και πρόκριση με τον Τσαϊρέλη να είναι κομβικός και και τον Σμιθ να έχει υποστηρικτικό ρόλο. Το τελικό σκορ 76-74 διαμορφώθηκε με τρίποντο στην εκπνοή από την Μπενφίκα, χωρίς να μπορεί να γλιτώσει το αρνητικό αποτέλεσμα και ίσως τον αποκλεισμό από τη επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 14-22,39-37,55-52, 76-74

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Μπελιάουσκας 20 (2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/4 βολές), Γκίλμορ 9 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σχίζας, Σμιθ 13 (1), Τσαϊρέλης 15 (4/6 δίποντα, 7/9 βολές, 5 ριμπάουντ), Άλστον 3, Φρίντρικσον 3 (1/4 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Χάρισον 13 (1), Μαργαρίτης, Τσιακμάς.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Άλβες): Μπρουσάρ 20 (4/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κάρτερ 9 (2/8 δίποντ, 5/10 βολές), Ντάγκλας 12 (2/7 τρίποντα), Γκόμες 11 (3/4 τρίποντα), Σίλβα 8 (1), Αλμέιδα 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές), Μπαρμπόσα, Μπεν Ρομντάν 2, Ντρέσελ 10 (2), Ρελβάο.