Δεν ξέρει την λέξη “ήττα” με τον Σάρας | Επιστροφή στις νίκες για την Μονακό

Η Άλμπα Βερολίνου ηττήθηκε από την Φενέρμπαχτσε με 91-82 και έμεινε στη προτελευταία θέση της βαθμολογίας, ενώ η Μονακό επανήλθε στις νίκες επί της Μπάγερν με 91-80 παραμένοντας στην οκτάδα.

Άλμπα Βερολίνου-Φενερμπαχτσέ 82-91

Στο Βερολίνο η Άλμπα φιλοξένησε την Φενέρμπαχτσε του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, με τους Τούρκους να είναι αήττητοι με τον Λιθουανό στο πάγκο τους. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά αμφίρροπο, με την Άλμπα να έχει τα ηνία σε μεγάλο χρονικό διάστημα. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου η Φενέρ βρήκε τους δρόμους προς στα γερμανικά καλάθια και έκλεισε με προβάδισμα το πρώτο μέρος στο +4 (51-47)

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιασικεβίτσιους έκανε διαχείριση στους παίκτες του, με τους Γερμανούς να μένουν από δυνάμεις στα μέσα της τρίτης περιόδου. Στα τελευταία λεπτά της τέταρτης, η Άλμπα έψαξε μέσα από γρήγορες επιθέσεις να ροκανίσει την διαφορά, αλλά μάταια καθώς οι παίκτες του Σάρας, είχαν σκεπάσει το τούρκικο καλάθι για να φτάσουν στην νίκη με το τελικό 91-82, βάζοντας τους και πάλι σε τροχιά play off, έξω η Άλμπα έχει από πάνω της μόνο τη Βιλερμπάν η οποία ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 47-51, 59-72, 82-91

Μπάγερν Μονάχου-Μονακό 80-91

Οι Μονεγάσκοι μετά την ήττα στο “0” απο τον Παναθηναϊκό, έκαναν τα πάντα για την νίκη στην Γερμανία, κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου του Πάμπλο Λάσο. Οι Γάλλοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, με τους Βαυαρούς να προσπαθούν στο πρώτο ημίχρονο να μειώσουν την διαφορά στο ταχύτατο παιχνίδι της ομάδας του Σάσα Ομπράντοβιτς. Το πρώτο μέρος έκλεισε με προβάδισμα της Μονακό 46-31, βάζοντας δύσκολη αποστολή στο δεύτερο μέρος για τους παίκτες του Ισπανού τεχνικού.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν έβαλε μεγαλύτερη ουσία στο παιχνίδι της, με τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου να είναι καταστροφικά για την ίδια. Στα τελευταία τέσσερα, οι φιλοξενούμενοι έριξαν τον ρυθμό τους και η διαφορά έφτασε σε μονοψήφια επίπεδα μετά τις αρχές της πρώτης περιόδου. (67-60).

Στη τελευταία περίοδο όμως η Μονακό κλείδωσε την αναμέτρηση έχοντας ως κορυφαίο τον Μάικ Τζέιμς που είχε 28 πόντους οδηγώντας την ομάδα του σε μια εύκολη νίκη στη τελευταία περίοδο με 91-79.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 31-46, 60-67, 80-91