Δεν του βγήκε τίποτα…

Το Περιστέρι βρέθηκε μακριά από τον καλό του εαυτό και γνώρισε νέα ήττα από τη Ρίτας, αυτή τη φορά στο κλειστό γυμναστήριο “Ανδρέας Παπανδρέου” με 82-71 για την τέταρτη “στροφή” των ομίλων του Basketball Champions League.

Η πρόκριση παραμένει ανοιχτή για την ομάδα των δυτικών προαστίων, η οποία ηττήθηκε με 82-71 στην έδρα της από τη Ρίτας, πέφτοντας έτσι στο 2-2, όσο απέκτησαν και οι Λιθουανοί μετά το σπουδαίο τους “διπλό”. Με μία νίκη η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη θα πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση, ωστόσο το έργο της αναμένεται να είναι δύσκολο στα επόμενα δύο παιχνίδια κόντρα σε Τενερίφη και Μπνέι Χερζλίγια. Ο Αλέξα Ραντάνοβ ήταν ο κορυφαίος του Περιστερίου, με τον Σιλβέν Φρανσίσκο και τον Μάρκους Ντένμον να ακολουθούν με πολύ άστοχη βραδιά.

Η Ρίτας άρχισε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε σύντομα με 9-3 έχοντας ως πρωταγωνιστές της τον Φόστερ και τον Γουίλιαμς. Το Περιστέρι προσπάθησε να απαντήσει, ωστόσο η επιθετική του λειτουργία δεν ήταν μακριά από τα… στάνταρ του και έτσι οι Λιθουανοί “έπιασαν” διψήφια διαφορά (7-17, 6′) μετά από ντράιβ του Φόστερ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κάνουν ό,τι θέλουν την άμυνα της ομάδας των δυτικών προαστίων και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με… double-score (14-28).

Το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη δεν άρχισε “ζεστά” ούτε στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα η Ρίτας να προηγηθεί με 16 πόντους (17-33, 13′) μετά από τρίποντο του Λούκας Ουλέτσκας. Οι γηπεδούχοι σε εκείνο το σημείο, βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και με πρωτεργάτες τους Ραντάνοβ και Μωραΐτη, έφεραν το ματς στα… μέτρα τους (27-33, 15′). Το συγκρότημα του κόουτς Ζιμπένας έμεινε ψύχραιμο κρατώντας προβάδισμα… ασφαλείας (28-37, 17′), όμως Ντένμον και Κασελάκης μείωσαν με ατομικές ενέργειες στους 6 πόντους (38-44) για την ανάπαυλα του αγώνα.

Οι Τζούστον και Ντένμον με δυο ενέργειες μείωσαν στο καλάθι (42-44, 21′) στην αρχή της τρίτης περιόδου, δίνοντας αυτοπεποίθηση στην ομάδα του. Η Ρίτας όμως απάντησε με ένα 8-0 σερί (47-53, 25′) έχοντας ως εκφραστές των επιθέσεών της τον Ραντζεβίτσιους, αλλά και τον Φόστερ. Οι φιλοξενούμενοι “έσφιξαν” την άμυνά τους, εκμεταλλεύτηκαν τα πολλαπλά λάθη της ομάδας από τα δυτικά προάστια και με πρωταγωνιστές τους τον Κάιρις, αλλά και τον Ουλέτσκας, ανέβασαν υπέρ τους την διαφορά σε… διψήφια μεγέθη (51-61, 28′). Οι Λιθουανοί συνέχισαν με το πόδι στο “γκάζι”, “κλείνοντας” το τρίτο δεκάλεπτο στο +17 (53-70).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με την ίδια διάθεση και στην τελευταία περίοδο, με τον Βαράντι να ευστοχεί και τον Φόστερ σε ένα ντράιβ, για το +20 (55-75, 33′) για πρώτη φορά στο ματς. Το Περιστέρι όμως εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των Λιθουανών και με πρωταγωνιστή του τον Ντένμον κατάφερε να μειώσει αισθητά. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεσή τους, ωστόσο ήταν ήδη… αργά, με τη Ρίτας να επικρατεί στο κλειστό γυμναστήριο “Ανδρέας Παπανδρέου” με 82-71.

Ο MVP

Κορυφαίος για τους νικητές σήμερα ήταν ο Τζάρβις Γουίλιαμς, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα στους 13 πόντους, ενώ από 12 πόντους πρόσθεσαν οι Φόστερ και Φρίντικσον.

Τα δεκάλεπτα: 14-28, 38-44, 53-70, 71-82

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Γκλίσιτς, Γέβτοβιτς

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Φρανσίσκο 19 (3/3 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 7/9 βολές, 3 ασίστ), Φύτρος, Τζούστον 4 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κασελάκης 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ζούγρης 2, Αγραβάνης 7 (2/16 σουτ, 5 φάουλ), Μπίλαν 6 (0/5 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 1 ασίστ), Ντένμον 11 (5/14 σουτ), Μωραΐτης, Πουλιανίτης, Ραντάνοβ 15 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα).

ΡΙΤΑΣ (Ζιμπένας): Νορμάντας 5 (1), Σιμόνις, Ουλέτσκας 8 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βάραντι 10 (2), Γουίλιαμς 13 (6/8 δίποντα), Εχόντας 9 (2/2 δίποντα, 5/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φόστερ 12 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Φρίντρικσον 4, Καΐρις 4, Μασιούλις 3 (1), Ρατζεβίτσιους 6 (7 ριμπάουντ). //