Δεν τα κατάφερε στη Γαλλία το “μαχητικό” Περιστέρι

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη παρουσίασε καλό πρόσωπο, όμως ηττήθηκε με 89-80 από την Ντιζόν, στο πρώτο παιχνίδι των play-in του Basketball Champions League. Η ελληνική ομάδα ήταν αποφασισμένη για τη νίκη, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια του, όμως ένα “νεκρό” δίλεπτο σε τρίτη και τέταρτη περίοδο… καθόρισαν την έκβαση της αναμέτρησης.

Μάρκους Ντένμον (21 πόντοι, 2 ριμπάουντ), Δημήτρης Αγραβάνης (22 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα) και Μίρο Μπίλαν (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα) βρέθηκαν σε πολύ καλή μέρα, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για το Περιστέρι, το οποίο παρουσιάστηκε ιδαίτερα “μαχητικό”, όμως στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του έλειψε η ψυχραιμία.

Το Περιστέρι μπήκε καλά στο παιχνίδι και με δύο εύστοχα τρίποντα του Ντένμον προηγήθηκε με 6-4, στο 3′. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και βρίσκονταν σταθερά μπροστά στο σκορ (14-11, 7′). Η Ντιζόν αντεπιτέθηκε και παίζοντας με συνεχόμενα pick and roll “έκλεισε” την πρώτη περίοδο με το προβάδισμα (17-16).

ΜακΝτάφι και Γουέαρ ανέλαβαν… δράση για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (26-22, 13′). Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με τον -πολύ καλό σήμερα- Μπίλαν να βάζει εκ νέου το Περιστέρι μπροστά (29-28, 17′). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με την ελληνική ομάδα να προηγείται με 40-34, χάρη στο σερί που έκανε στο τελευταίο τρίλεπτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο αμφότερες οι ομάδες μπήκαν “διψασμένες” για τη νίκη, με τη διαφορά να παραμένει στα ίδια επίπεδα υπέρ του Περιστερίου (47-43, 23′). Οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν μπροστά στο σκορ, όμως οι Γάλλοι ανέβαζαν ρυθμό σταδιακά (53-51, 27′). Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η Ντιζόν πέρασε μπροστά, με διαφορά τεσσάρων πόντων (64-60).

Ο Μάρκους Ντένμον πετούσε… φωτιές και οι Περιστεριώτες ισοφάρισαν στην αρχή της τελευταίας περιόδου (71-71, 33′). Τα επιθετικά λάθη των παικτών του Βασίλη Σπανούλη και η ευστοχία των Γάλλων έφεραν το 80-74, στο 36′. Οι εύστοχες βολές του Χρόβατ έδωσαν προβάδισμα έξι πόντων στην Ντιζόν (84-78, 38′). Το Περιστέρι ηττήθηκε, εν τέλει, με 89-80 από τη γαλλική ομάδα.

O MVP

Ο Μαρκίς ΜακΝτάφι ήταν ο κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης, με τον Αμερικανό φόργουορντ να τελειώνει με 27 πόντους (4/5 βολές, 7/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα), 7 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα στα 38:09 που έμεινε στο παρκέ.//

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 34-40, 64-60, 89-80

Ντιζόν (Νέναντ Μάρκοβιτς): Μπρέμπλι 4 (4 ριμπάουντ), Χόλστον 15 (3/4 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χρόβατ 18 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), ΜακΝτάφι 27 (7/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Γουέρ 15 (7/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Αλίνγκ 6, Ντουκοτέ 5, Γκοτιέ

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Αγραβάνης 22 (8/12 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ντένμον 21 (1/2 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4/5 βολές), Φρανσίσκο 9 (4/13 σουτ, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Μωραΐτης, Περσίδης, Μπίλαν 18 (7/10 δίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τζούστον 6 (3/4 δίποντα), Κασελάκης 2, Πουλιανίτης 2, Ραντάνοφ 2