Δεν «πέφτουν» οι Μάβερικς και τώρα… Game 7

Πολύ σκληρή για να «πεθάνει» αποδεικνύεται η ομάδα από το Ντάλας που επικράτησε με 113-86 των Φοίνιξ Σανς και οδήγησε τη σειρά σε έβδομο παιχνίδι.

Τι κι αν οι Σανς είναι το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος; Οι Ντάλας Μάβερικς δεν έχουν σκοπό να χάσουν αυτή τη σειρά. Τουλάχιστον όχι χωρίς να δώσουν μια μεγάλη μάχη. Ο στόχος επετεύχθη και οι δύο ομάδες θα επιστρέψουν στην Αριζόνα για το Game 7 που θα κρίνει την πρόκριση στους τελικούς της δύσης. Κορυφαίος όλων στο παρκέ ήταν ο Λούκα Ντόνσιτς που τελείωσε με 33 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Η αναμέτρηση στην αρχή της ήταν αρκετά ισορροπημένη, με τους Σανς να φτάνουν έως και το +5 (17-12) στην πρώτη περίοδο. Στη συνέχεια, οι Μάβερικς «έδειξαν» τα δόντια τους και έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο με προβάδισμα (28-25). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, υπήρχε μόνο μια ομάδα στο παρκέ. Με τον Ντόνσιτς, ως συνήθως, να ηγείται, οι παίκτες του Τζέισον Κιντ «εκτόξευσαν» τη διαφορά έως και τους 15 πόντους (60-45) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η εικόνα της τρίτης περιόδου ήταν παρόμοια, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν και στις δύο πλευρές του αγωνιστικού χώρου. Ο Κρις Πολ έμεινε «χαμηλά» για ακόμα μια αναμέτρηση, μην μπορώντας να βοηθήσει ουσιαστικά την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι έφτασαν έως και το +22 (94-72), με το οποίο έκλεισαν το τρίτο δωδεκάλεπτο. Τα τρίποντα των Μπούλοκ (5/11) και Κλίμπερ (3/6) αποδείχθηκαν καθοριστικά προς αυτή την κατεύθυνση.

Στην τελευταία περίοδο, οι Μάβερικς «επιστράτευσαν» και την άμυνά τους για να «καθαρίσουν» το ματς. Ο Ντέβιν Μπούκερ επίσης έμεινε χαμηλά μιας και ήταν ιδιαίτερα άστοχος (6/17 σουτ) παρά τους 19 πόντους του. Ο μόνος που «διασώθηκε» για την ομάδα του Μόντι Ουίλιαμς ήταν ο Ντιάντρε Έιτον (21 πόντοι, 11 ριμπάουντ). Οι Σανς έκαναν μια τελευταία προσπάθεια να μείνουν στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά ο Ντόνσιτς τους «έκοψε» τις ελπίδες πολύ γρήγορα. Με τέσσερα λεπτά να μένουν για το φινάλε, οι βασικοί του Φοίνιξ αποσύρθηκαν στον πάγκο. Τα τελευταία 240 δευτερόλεπτα ήταν διαδικαστικά.

Η σειρά, πλέον, οδηγείται σε Game 7 το οποίο θα διεξαχθεί στο Φοίνιξ τα ξημερώματα της Κυριακής. Ο νικητής του συγκεκριμένου αγώνα θα προκριθεί στους τελικούς της δυτικής περιφέρειας. Εκεί θα αντιμετωπίσει το νικητή της σειράς Ουόριορς – Γκρίζλις, στην οποία η ομάδα από το Γκόλντεν Στέιτ προηγείται με 3-2 προς το παρόν.

Τα δεκάλεπτα: 28-25, 60-45, 94-72, 113-86

Ντάλας Μάβερικς (Τζέισον Κιντ): Φίνι-Σμιθ 4 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπούλοκ 19 (5/11 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πάουελ 8, Μπράνσον 18 (6/14 σουτ), Ντόντσιτς 33 (11/26 σουτ, 2/8 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κλέμπερ 9 (3), Μπέρτανς 3, Μπράουν, Κρις 2, Μαριάνοβιτς 2, Μπερκ, Ντίνγουιντι 15 (5/7 τρίποντα), Ντιλικίνα, Γκριν

Φοίνιξ Σανς (Μόντι Ουίλιαμς): Κράουντερ 9 (1), Μπρίτζες 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Έιτον 21 (11 ριμπάουντ), Πολ 13 (3), Μπούκερ 19 (6/17 σουτ, 8 ριμπάουντ, 8 λάθη), Γουέινραϊτ, Κρεγκ 6, Τζόνσον 5 (1), Μπιγιόμπο 4, Πέιν, Σάμετ 2 (1/6 σουτ)