Δεν κατάφερε να επιμείνει και… λύγισε

Το σύνολο της Ελένης Καπογιάννη δεν μπόρεσε να απαντήσει την ύστατη στιγμή και υπέπεσε σε λάθη στην τελευταία περίοδο, “γνωρίζοντας” την ήττα από την Άρκα Γκντίνια, με τελικό σκορ 66-56, για το EuroCup Γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε την Άρκα Γκντίνια το κλειστό γήπεδο Χολαργού, για την φάση των “32” του EuroCup Γυναικών, σε μία αναμέτρηση που δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της πολωνικής ομάδας. Ωστόσο, οι “πράσινες” είχαν την ευκαιρία στο τελευταίο δεκάλεπτο για να κάνουν το ματς ντέρμπι, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Το “τριφύλλι” ξεκίνησε όντας μία ταχύτητα… πίσω από τις φιλοξενούμενες. Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη έδειξε τις αδυναμίες της από νωρίς, με αποτέλεσμα η πολωνικής ομάδα να χτυπήσει στην “πράσινη” άμυνα αμέσως. Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε προβλήματα και στα δύο μέρη του γηπέδου. Μάλιστα, έμεινε πολύ πίσω στο σκοράρισμα και αυτό φάνηκε στην λήξη της πρώτης περιόδου, αφού οι πόντοι των γηπεδούχων δεν ήταν ούτε καν σε… διψήφιο αριθμό (17-9).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Τζάσμιν Τζόουν και η Τζίλιαν Αλέιν έλαβαν την “πράσινη” σκυτάλη και γύρισαν το ματς, πλησιάζοντας ακόμη και στους 7 πόντους (28-21, 00:57), με λέι-απ της Αντριάνα Τσβίτκοβιτς και βολή της Τζόουνς. Μάλιστα, το 28-21 ήταν και το σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο ρυθμός ήταν ο ίδιος με εκείνον της δεύτερης περιόδου και η διαφορά έμεινε ελεγχόμενη στο +7, υπέρ της Άρκα Γκντίνια (48-41). Δια χειρός Κατερίνα Σωτηρίου, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πιέσει μέχρι τα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου, δείχνοντας σημάδια, τα οποία μπορούσαν να του δώσουν την νίκη. Ωστόσο, η φιλοξενούμενη ομάδα άνοιξε την διαφορά σε… διψήφιες διαστάσεις (66-56, 00:26), με ελάχιστο χρόνο να απομένει. Ωστόσο, η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ 66-56, με το “τριφύλλι” να υποπέφτει σε… στραβοπάτημα.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 21-28, 41-48, 56-66.//ΓΚ