Αποχαιρέτησε το Final 4 στην Ιερουσαλήμ

Σαφώς επηρεασμένη με όσα συνέβησαν πριν και κατά την διάρκεια του αγώνα, η ΑΕΚ δεν εμφανίστηκε ποτέ στην “Pais Arena” γνώρισε την ήττα με 91-51 από την Χάποελ και αποκλείστηκε από το Final 4 του Basketball Champions League.

Καλύτερο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για την Χάποελ, η οποία μπήκε στο παρκέ θέλοντας να επιβάλει τον δικό της και προηγήθηκε νωρίς με 7-1. Στην εξίσωση για την “Βασίλισσα” μπήκε ο Μπρίντον Λεμάρ, ο οποίος με δύο διαδοχικά τρίποντα μείωσε στους 3, 10-7. Οι γηπεδούχοι, ήταν καλύτεροι στα πρώτα λεπτά, είχαν απάντηση και με τρίποντο του Μέγιερις έκαναν το 13-7. Η άμυνα της Χάποελ, είχε βραχυκυκλώσει την “Ένωση” και με ένα γρήγορο 5-0 πήρε διψήφια διαφορά στον αγώνα, 18-7, κλείνοντας στο συν 11 το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, με την Χάποελ να προηγείται ακόμα και με 13 πόντους, 22-9. Με δύο καρφώματα του Χάνκινς, οι Ισραηλινοί πήραν την μεγαλύτερη διαφορά τους στο παιχνίδι, 26-12 στο 13′. Η διαφορά αντί να μειώνεται, αυξανόταν και με τρίποντο του Βένε και τέσσερις πόντους του Ράντολφ οι γηπεδούχοι έκαναν το 33-14 στο 15′. Η κατάσταση γινόταν ολοένα και πιο τραγική για την “Ένωση”. Ένα τρίποντο του Σμιθ και δύο βολές του Ράντολφ διαμόρφωσαν το 40-16 στο 17′. Με τέσσερις βολές του Μπρίντον Λεμάρ, η ΑΕΚ μείωσε στους 20, 40-20, 1,33′ για το τέλος του ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 43-22.

H κακή επιθετικά βραδιά της ομάδας του Ηλία Καντζούρη συνεχίστηκε, με τους “κίτρινους” να μην μπορούν να βρουν ρυθμό στον αγώνα. Η ΑΕΚ είχε σκοράρει 27 πόντους σε 25 λεπτά και όπως ήταν αναμενόμενο και λογικό δεν γινόταν να μπει στην διεκδίκηση της νίκης. Δύο βολές του Γιάνκοβιτς, έκαναν το 51-31 στο 27′. Τέσσερις πόντοι του Ράντολφ έκαναν το 55-31. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 59-36.

Με τρίποντα των Κάρινγκτον και Βένε ξεκίνησε τη τελευταία περίοδο η Χάποελ, η οποία εκτόξευσε την διαφορά της στους 29 πόντους, 65-36. Πόντοι των Ράντολφ και Κάρινγκτον έκαναν το 71-38 στο 33′. Μπράουν και Λεμάρ με διαδοχικά τρίποντα έκαναν το 74-43, 6 λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Ένα τρίποντο του Βένε, έκανε το 81-46, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να κρατήσει την διαφορά σε χαμηλά επίπεδα. To τελικό 91-51, αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-7, 43-22, 59-36, 91-51

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Τζίκιτς): Κάρινγκτον 15 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/6 βολές, 6 ασίστ), Κορνέλιους 3 (1), Λέβι, Βένε 15 (3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Γιάκοβ 2, Μπράουν 5 (1), Χάνκινς 8 (2/2 δίποντα, 4/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μέγερις 8 (2), Ράντολφ 25 (7/13 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 8/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Σεγκέφ 3, Σμιθ 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ)

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 4 (1/8 τρίποντα), Μάντσεν, Οριόλα 2, Παπαδάκης, Γουίλιαμς 6 (2/9 σουτ), Γιάνκοβιτς 11 (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές), Κόνιαρης, Λεμάρ 21 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 8/13 βολές, 4 ριμπάουντ), Μάιλς (0/6 σουτ), Μίτσελ 7 (3/8 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος