Δεν χαρίστηκε… ούτε τώρα στον Λάσο η Ρεάλ

Η βασίλισσα επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου με 78-68 φτάνοντας τις 18 νίκες στη φετινή Euroleague, με τους Βαυαρούς να μένουν στις οκτώ, υποχωρώντας στις 12 ήττες και την 14η θέση.

Στο Μόναχο η Μπάγερν φιλοξένησε την Ρεάλ Μαδρίτης για την 20η αγωνιστική της Euroleague, με τον Πάμπλο Λάσο να έρχεται αντιμέτωπος με την πρώην ομάδα του. Με την έναρξη της αναμέτρησης οι “Μερένχες” έδειξαν πως ήθελαν να ελέγξουν τον αγώνα, χωρίς να περιορίσουν το επιθετικό τους “ρεπερτόριο”. Με τον Μούσα και τον Γιούλ να έχουν όλες τις λύσεις στο Βαυαρικό καλάθι έκλεισαν την περίοδο με προβάδισμα έξι πόντων και 24-18. Στη δεύτερη περίοδο οι Γερμανοί με τον Μπολμάρο είχαν αρκετές επιλογές στην επίθεση, αλλά η άμυνα τους είχε πολλά προβλήματα με δεδομένη την παρουσία του Χεζόνια που έφτασε τους 10 πόντους πριν το ημίχρονο, καθώς έγινε ο τρίτος διψήφιος παίκτης της Ρεάλ στην αναμέτρηση.

Στο δεύτερος μέρος η Μπάγερν έκανε την προσπάθεια για ανατροπή του σκορ, με τους “Μερένχες” να ψάχνουν νέους χώρους για να φτάσουν στο καλάθι των γηπεδούχων. Με τους Βαυαρούς να προσπαθούν να κατεβάσουν την διαφορά, δεν μπόρεσαν να δώσουν έμφαση στην άμυνα τους, καθώς έδειξαν πως είχαν πολλά κενά. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε το 64-53, με την διαφορά να μην πέφτει και τους Μαδρελένους να έχουν τους Γιούλ, Χεζόνια, Πουαριέ και Μούσα διψήφιους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Τσους Ματέο ξέφυγε επιθετικά, με τους Γερμανούς να μην έχουν την δυνατότητα να γυρίσουν την αναμέτρηση. Το τελικό 92-71 έδωσε την 18η νίκη της Ρεάλ, με την Μπάγερν να πέφτει ακόμα πιο χαμηλά στην φετινή διοργάνωση έχοντας οκτώ νίκες και 12 ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 36-45, 53-64, 71-92

ΜΠΑΓΕΡΝ (Λάσο): Βάιλερ-Μπαμπ 6, Φρανσίσκο 14 (4/4 τρίποντα), Έντουαρντς 4, Γκίφαϊ, Ράντοντσιτς, Μπολμάρο 11 (5 ριμπάουντ), Λούτσιτς 5, Ομπστ 8 (2/3 τρίποντα), Ιμπάκα 7 (5 ριμπάουντ), Μπράνκοβιτς 8, Μπούκερ 8

ΡΕΑΛ (Ματέο): Κοζέρ 4, Αμπάλδε 3, Καμπάσο 8 (7 ριμπάουντ), Γκονζάλεζ 2, Χεζόνια 17 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Αλοθέν 7 (3 ριμπάουντ), Πουαριέ 18 (3 ριμπάουντ), Ταβάρες 4 (5 ριμπάουντ), Γιουλ 13 (3/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Γιαμπουσέλε, Εντιαγέ, Μούσα 16 (3/6 τρίποντα)