Δεν χάνει ο Ερυθρός Αστέρας του Ιβάνοβιτς

Η ομάδα του Βελιγραδίου πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της, όλες μετά την αλλαγή προπονητή, επικρατώντας με 83-74 της Βίρτους Μπολόνια. Στο 5-6 βρίσκονται πλέον οι Σέρβοι που κοιτούν… την οκτάδα, ενώ οι Ιταλοί “έπεσαν” στο 4-7.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους δύο ψηλούς, Τζόρνταν Μίκι και Μουχαμαντού Τζαϊτέ, να κυριαρχούν, οι φιλοξενούμενοι έκαναν καλύτερη… εκκίνηση, φτάνοντας γρήγορα έως και το +9 (22-13). Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς παρ’ ότι “άργησαν”, μπήκαν στο κλίμα του ματς στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Λούκα Βιλντόσα έκανε για μερικά λεπτά… ότι ήθελε, ανατρέποντας πλήρως την εικόνα αλλά και το σκορ. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν (42-39) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Αργεντίνος γκαρντ πήγε στα αποδυτήρια έχοντας… 14 πόντους με 4/4 τρίποντα.

Οι Σέρβοι πήραν τον απόλυτο έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Όγκνιεν Ντόμπριτς και Μπεν Μπέντιλ να παίρνουν τη “σκυτάλη” από τον Βιλντόσα. Η διαφορά… ξέφυγε σχετικά γρήγορα και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ερυθρό Αστέρα στο +12 (67-55). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι απλώς διαχειρίστηκαν την κατάσταση, πετυχαίνοντας την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους με 83-74. Μάλιστα, όλες έχουν έρθει από την ημέρα που ανέλαβε τον πάγκο της ομάδας ο Ιβάνοβιτς και έπειτα.

Ο MVP

Πολυτιμότερος παίκτης, με βάση τη στατιστική, αναδείχθηκε ο Λούκα Μίτροβιτς, ο οποίος πέτυχε 12 πόντους, μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ, πρωταγωνιστώντας κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Πάντως, οι Βιλντόσα, Μπέντιλ και Ντόμπριτς ήταν εξίσου – αν όχι περισσότερο – καθοριστικοί για την ομάδα τους.//

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 42-41, 67-55, 83-74

Ερυθρός Αστέρας (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χόλαντ 5 (1), Βιλντόσα 16 (2/4 δίποντα, 4/6τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Μίτροβιτς 12 (6/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λάζιτς 3 (1), Μάρτιν 4, Ντόμπριτς 20 (7/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Νέντοβιτς 5, Μάρκοβιτς 2, Κούζμιτς, Πετρούσεβ 4, Τόπιτς, Μπέντιλ 12 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Βίρτους Μπολόνια (Σέρτζιο Σκαριόλο): Κορντινιέ 7 (1/5 σουτ, 5/5 βολές), Μάνιον 11 (3/3 τρίποντα), Μπελινέλι 4, Παγιόλα 7 (1), Μπακό 1, Τζαϊτέ 15 (5/6 δίποντα, 5/7 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντμπεργκ 2, Χάκετ 6 (2), Μίκι 11 (1), Γουίμς 10 (1)