Δεν αρκούσε η θέληση… (video)

Η Ιταλία ήταν ανώτερη για 40 λεπτά κόντρα στην Ελλάδα, επικράτησε με 74-70 αναγκάζοντας το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στην δεύτερη ήττα του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο τουρνουά. Παράλληλα, η “σκουάντρα αντζούρα” με  2/2 νίκες κατέκτησε το “Ακρόπολις”.

Με τέσσερις πόντους του Μέλι ξεκίνησε την αναμέτρηση η Ιταλία, η οποία προηγήθηκε με 4-0. Η Ελλάδα με γκολ-φάουλ του Αντετοκούνμπο και καλάθι του Παπαγιάννη πέρασε μπροστά στο σκορ, 5-4. Η “σκουάντρα αντζούρα” απάντησε με ένα δικό της 6-0 για το 10-5 με τους Μέλι και Φοντέκιο. Η έλευση των Μήτογλου, Λαρεντζάκη και Παπαπέτρου, έδωσε φρεσκάδα στην Εθνική, η οποία μείωσε στους 3, 14-11 στο 8′. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με 5 πόντους του Ιωάννη Παπαπέτρου, ισοφάρισε σε 16-16. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τρίποντο του Σεβερίνι για το 19-16 υπέρ της Ιταλίας.

Οι τυπικά γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά και το δεύτερο δεκάλεπτο. Με τρίποντο του Παγιόλα και δίποντο του Σπανιόλο, έτρεξαν ένα 5-0 σερί και πήραν την μεγαλύτερη διαφορά τους στο παιχνίδι, 24-16. Η Εθνική, ξεκόλλησε με γκολ φαουλ του Μήτογλου και  για το 24-19 στο 12′. Το ματς ήταν αρκετά νευρικό και οι δύο ομάδες ήταν πάρα πολύ άστοχες. O Νικολό Μέλι μπήκε στην εξίσωση και με εξαιρετικές κινήσεις στο χαμηλό ποστ πήρε διψήφια διαφορά, 30-20, 3,33′ για το τέλος του ημιχρόνου. Με συνεχόμενα τρίποντα και για τις δύο ομάδες, το παιχνίδι βρήκε ρυθμό, με την Ιταλία να συνεχίζει να έχει τον έλεγχο, 35-26. Η ομάδα του Ποτσέκο, πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 4, πόντους, 35-31, με την Ελλάδα να μειώνει με τρομερό κάρφωμα του Παπαγιάννη και buzzer beater του Τόμας Γουόκαπ.

Καλό ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να έχουν συνέπεια και την Ιταλία να κάνει το 45-35 με τους Σπίσου, Τονούτ και Φοντέκιο. Ο Μωραΐτης έδωσε λύση στην Ελλάδα με τρίποντο για το 47-40. H “σκουάντρα αντζούρα” έβρισκε διαρκώς λύσεις από αρκετούς παίκτες της και πήρε την μεγαλύτερη διαφορά της στο παιχνίδι, 55-42. Με βολές του Λούντζη, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 57-46.

Η Ιταλία πήρε και διαφορά 15 πόντων, όμως η είσοδος του Νίκου Ρογκαβόπουλου που έβαλε 6 διαδοχικούς πόντους, μείωσε στους 10, 62-52 στο 33′. H Ελλάδα έκανε την δική της αντεπίθεση και με πόντους του Χατζηδάκη, του Ρογκαβόπουλου και του Παπανικολάου μείωσε στους 6, 67-61. Με βολές του Μήτογλου η Ελλάδα έφτασε πιο κοντά, 67-63 στο 38′. Ωστόσο ο Σπίσου, με μεγάλο τρίποντο, διαμόρφωσε το 70-63, 84” για το τέλος. Οι “λευκοί” ήταν ψύχραιμοι και παρά την αφόρητη πίεση της Ελλάδας πήραν τη νίκη με 74-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 35-31, 57-46, 74-70