Δεν αντιστάθηκε και… υποτάχθηκε

Ο Ολυμπιακός λύγισε από νωρίς μπροστά στην Ρίγα, “γνωρίζοντας” την ήττα με τελικό σκορ 72-53, στο πρώτο ματς των πλέι-οφ του γυναικείου EuroCup.

Η ομάδα του Θάνου Νίκλα φιλοξένησε το σύνολο από την Λετονία στο “Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας”, στο πλαίσιο του πρώτου γύρου των πλέι-οφ του EuroCup Γυναικών. Ωστόσο, οι “ερυθρόλευκες” δεν αντιστάθηκαν ούτε στο… ελάχιστο, αφού η Ρίγα δημιούργησε διψήφια διαφορά από νωρίς και την συντήρησε μέχρι τέλους.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε με τον ίδιο ρυθμό που πορεύτηκε αρχικά η φιλοξενούμενη ομάδα. Πιο συγκεκριμένα, στο 4:06 της πρώτης περιόδου, με καλάθι της Γκαμπίγια Μεσκόνιτε, η Ρίγα “σημείωσε” νταμπλ σκορ, με σκορ 12-6. Ωστόσο, οι “ερυθρόλευκες” δεν έδωσαν σημάδι αντίδρασης από την αρχή και άφησαν το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με σκορ 24-13.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, η διαφορά πήρε… χαώδεις διαστάσεις, αφού στο 7:58, η Μαργκό Κλαβέ σκόραρε πίσω από την γραμμή των 6.75 μέτρων, για το 32-14. Καμία παίκτρια από την ομάδα του Θάνου Νίκλα δεν μπορούσε να ξεχωρίσει για να πάρει την σκυτάλη και να αλλάξει την κατάσταση, με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρωθεί με τον φωτεινό πίνακα να “γράφει” 43-29.

Το τέμπο του παιχνιδιού συνεχίστηκε με τον ίδιο τρόπο του πρώτου μισού, ακόμη και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Η διαφορά έμενε σταθερή στους 15 πόντους, με την Ρεμπέκα Τόμπιν να είναι ελάχιστα καλύτερη από την υπόλοιπη “ερυθρόλευκη” ομάδα. Ωστόσο, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 60-45.

Η αδυναμία του Ολυμπιακού φάνηκε και στην τελευταία περίοδο, μη μπορώντας να… κλείσει τις πληγές του. Η Ρίγα δεν άφησε κανένα περιθώριο και καμία ευκαιρία για να “πατήσουν” οι “ερυθρόλευκες” και να τις κάνουν πιο αδύναμες, με την διαφορά να παραμένει… εξαιρετικά ελεγχόμενη. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ 72-53.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 29-43, 45-60, 72-53.//ΓΚ