Black-out στο τρίτο δεκάλεπτο και… “τρέχει” η ΑΕΚ

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο μέρος απέναντι στην Βόννη, όμως το καταστραφικό τρίτο δεκάλεπτο, την υποχρέωσε στη τρίτη της ήττα στον όμιλο (80:72).

Η ΑΕΚ ηττήθηκε από την Βόννη και στη Γερμανία με 80:72 και υποχώρησε στο 1:3, πράγμα, που της δυσκολεύει το έργο, όσον αφορά την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League. Οι γηπεδούχοι από την άλλη ανέβηκαν στο 3:1 και οδηγούν την κούρσα του ομίλου.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Σορτς, όπως και στο παιχνίδι στα Λιόσια, με 27 πόντους. Για την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Φρέιζερ και Στρέλνιεκς, με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Με εκατέρωθεν πόντους ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά εύστοχες στις πρώτες επιθέσεις, με τους Γουίλιαμς και Φρέιζερ να αναλαμβάνουν το σκοράρισμα από πλευράς ΑΕΚ (6:9 στο 4′). Η Βόννη αντέδρασε με τις προσπάθειες των Σορτς και Μόργκαν και πήρε κεφάλι στο σκορ (13:11 στο 7′). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +2 για τους γηπεδούχους (19:17).

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Καντζούρη δυσκολευόταν να πλησιάσει τη ρακέτα της Βόννη και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν για να ξεφύγουν με +5 (25:20 στο 12′). Μία μίνι αντίδραση της ΑΕΚ μείωσε εκ νέου στους τρεις πόντους, όμως ο Μίτσελ φορτώθηκε νωρίς με φάουλ και αναγκάστηκε να αποσυρθεί (28:26 στο 16′). Οι ομάδες βρήκαν λύσεις και από την περιφέρεια, με τον Κένι Γουίλιαμς να προελαύνει για την ΑΕΚ για το 34:35 και το ημίχρονο να κλείνει στο 39:38 με τρίποντο του Μόργκαν.

Στην επανάληψη οι ομάδες παρουσιάστηκαν αρκετά άστοχες, έχοντας σημειώσει από ένα καλάθι σε τρία αγωνιστικά λεπτά, συν ένα πόντο από βολή η ΑΕΚ (41:41 στο 23′). Η Βόννη βρήκε ξανά τις λύσεις και ξέφυγε με πέντε πόντους, με τον Καντζούρη να καλεί time-out, το οποίο όμως δεν απέδωσε και οι γηπεδούχοι πήραν για πρώτη φορά, διψήφια διαφορά (51:41 στο 25′). Το black-out των “κιτρινόμαυρων” συνεχίστηκε, με τους Γερμανούς να ξεφεύγουν και με 15 πόντους (59:44 στο 28′) και το δεκάλεπτο να τους βρίσκει στο 63:50.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν χωρίς ιδιαίτερη πίεση από τις άμυνες, πράγμα που διευκόλυνε την προσπάθεια των Γερμανών (72:57 στο 34′). Ένα μικρό σερί 4:0 της ΑΕΚ, οδήγησε σε time-out των γηπεδούχων, που όμως είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης. Οι Γερμανοί διατηρούσαν διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και πήραν νίκη πρωτιάς με 80:72.

Ο MVP: Ο Τι Τζέι Σορτς ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, καθώς τελείωσε το παιχνίδι με 27 πόντους και 10/16 δίποντα, συγκεντρώνοντας 20 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Τα δεκάλεπτα: 19:17, 39:38, 63:50, 80:72.//