Χαμηλή πτήση και… μπλεξίματα για το Περιστέρι

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη βρέθηκε ακόμα και στο +15, αλλά εν τέλει ηττήθηκε με 86-78 από τη Λε Μαν στο “Κ.Γ. Ανδρέας Παπανδρέου”, για την 5η αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Basketball Champions League.

Το Περιστέρι ήταν εξαιρετικό στην αρχή του ματς, αλλά όσο περνούσε η ώρα η απόδοσή του έπεφτε. Η ήττα τους έριξε στο ρεκόρ 2-3, ενώ οι αντίπαλοί τους ανέβηκαν στο 3-2 και εξασφάλισαν την πρόκριση. Πλέον, οι “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” ελπίζουν σε μία ήττα της Σζομπαθέλι (Ουνικάχα Μάλαγα εκτός και Λε Μαν εντός).

Αν οι Ούγγροι κερδίσουν και τα δύο τελευταία τους παιχνίδια, τότε η ελληνική ομάδα θα πρέπει να επικρατήσει της Μάλαγα την τελευταία αγωνιστική, ώστε να βγει τρίτη και να περάσει στα πλέι οφ.

Ο ρυθμός ήταν σχετικά χαμηλός στα πρώτα λεπτά, με το Περιστέρι να διατηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα (8-6, 4′), πρωτίστως λόγω της κυριαρχίας του Τόμπσον στις δύο ρακέτες. Οι παίκτες του Σπανούλη παρουσίαζαν συνολικά καλό πρόσωπο στην άμυνα και ξέφυγαν για πρώτη φορά στο +10 με σουτ των Ντάνγκουμπιτς και Χουγκάζ (16-6, 6′). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυριαρχούν σε κάθε τομέα του παιχνιδιού, μεταξύ αυτών η διάθεση και η ενέργεια, με αποτέλεσμα να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +11 (25-14).

Το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου δεν διέφερε πολύ σε σύγκριση με το πρώτο. Οι “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” κράτησαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (31-20, 15′), ωστόσο η έντασή τους στο παιχνίδι έπεσε. Στο μεσοδιάστημα, ο Τόμπσον συνέχιζε να… μην αφήνει τους αντίπαλους ψηλούς να “ανασάνουν”, μετρώντας τέσσερις τάπες πριν καν συμπληρώσει 12 λεπτά στο παρκέ. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώριζε μονάχα ο -άχαστος με 1/1 δίποντο και 3/3 τρίποντα- Ματ Λούις. Ο Αμερικανός κατάφερε να κατεβάσει την απόσταση στους επτά (34-27, 18′), μετά από πολύ ώρα. Φτάνοντας τους 15 πόντους, οδήγησε την ομάδα του στα αποδυτήρια στο -3 (36-33).

Ο Τρέβορ Τόμπσον ήταν ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας του Σπανούλη σε επίθεση και άμυνα. (INTIME)

Το δίδυμο ΡάγκλαντΤόμπσον οδήγησε επιθετικά το Περιστέρι στην αρχή της τρίτης περιόδου, με τον πρώτο να δημιουργεί και τον δεύτερο να σκοράρει 6/8 πόντους για το 44-35 (23′). Οι Γάλλοι ωστόσο αντέδρασαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 44-44 μετά από επτά πόντους του Τζόουνς σε σερί 9-0. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, το ματς απέκτησε χαρακτήρα… ντέρμπι. Ο Αμερικανός οδήγησε την ομάδα του στο +3 για πρώτη φορά (55-52, 28′), βάζοντας… δύσκολα στους Περιστεριώτες. Ο Σπανούλης έφερε στο παρκέ την εμπειρία του Ξανθόπουλου, με τον 39χρονο να παίζει καθοριστικό ρόλο στο γεγονός ότι στα 30′ οι “κυανοκίτρινοι” επέστρεψαν στον πάγκο προηγούμενοι με τρεις πόντους (58-55).

Το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ήταν πολύ διαφορετικό. Οι δύο ομάδες… ανέβασαν ταχύτητα, οι πόντοι ήρθαν με μεγαλύτερη ευκολία, ενώ υπήρξε και σημαντική ευστοχία στα τρίποντα, με τον Χαντς να ανοίγει τον χορό (66-63, 33′). Η Λε Μαν αποδείχθηκε ακόμα ικανότερη μιας και έφτασε τα 10 σε 18 προσπάθειες, για το 70-66 (35′), με τον Λούις να έχει πια 20 πόντους. Οι παίκτες του Ελρίκ Ντελόρ ξέφυγαν για πρώτη φορά με επτά πόντους (74-67), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Σε εκείνο το σημείο η ελληνική ομάδα έμοιαζε να μην μπορεί να απαντήσει. Κάπως έτσι, οι Γάλλοι… σφράγισαν τη νίκη-πρόκριση με σκορ 86-78.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 36-33, 58-55, 78-86

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 10 (1/6 τρίποντα, 11 ασίστ) , Ντάνγκουμπιτς 15 (3), Χαντς 15 (2/6 τρίποντα), Πουλιανίτης 5 (1), Κασελάκης 5 (1/4 τρίποντα) , Τόμπσον 13 (7 ριμπάουντ) , Μήτρου-Λονγκ 2 , Ξανθόπουλος 4, Πουλιανίτης 5 (1) , Ρένφρο 4, Γουίλιαμς , Χουγκάζ 5

ΛΕ ΜΑΝ (Ντελόρντ): Ντε Λατιμποντιέρ 15 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζόουνς 20 (1/4 τρίποντα 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λιούις 22 (3/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Μαγούγκμπε 2 (5 ριμπάουντ) , Σβαρτζ 7 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντελάνουϊ , Χάντγκινς 11 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νάρασε 3 (1), Γιγκιτέ 6 (7 ριμπάουντ)