Το πρώτο φτερούγισμα… (video)

Το Περιστέρι με το 87-73 έκανε το αποφασιστικό βήμα στο Game 1 των προημιτελικών κόντρα στην αξιόμαχη ΑΕΚ που αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 19 πόντους, κατάφερε να προηγηθεί στην τρίτη περίοδο. Τελικά, οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη με εξαίρεση την τρίτη περίοδο κυριάρχησε στο παιχνίδι και διόρθωσε τα λάθη στην άμυνα για να φτάσει στη νίκη. Από την ΑΕΚ έλλειψε η σταθερότητα και ο ρυθμός που θα την έβαζε στο κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος.

Διπλή όψη είχε το ξεκίνημα του αγώνα με την AEK να παίρνει προβάδισμα με 7-2 χάρις καλάθι του Φλιώνη, αλλά το Περιστέρι να συνεχίζει πιο αποφασιστικά στην επίθεση και όχι μόνο να ισοφαρίζει αλλά και να χτίζει διαφορά με 27-13 στο 1:30 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Ήταν το χρονικό σημείο όπου οι γηπεδούχοι έτρεχαν διαφορά με 14-0 και τους φιλοξενούμενους να δείχνουν εγκλωβισμένοι επιθετικά. Ο Ντένμον με 15 πόντους (22 πόντους στο πρώτο ημίχρονο) σε εκείνο το χρονικό σημείο, ήταν πρωταγωνιστής διαβάζοντας άριστα τα μαρκαρίσματα της άμυνας. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 27-20 υπέρ του Περιστερίου που είχε άριστα σχεδόν σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες. Στο πιο παραγωγικό δεκάλεπτο των γηπεδούχων.

To ξεκίνημα της ΑΕΚ ήταν βελτιωμένο καθώς άρχισε να επιστρέφει σε μονοψήφιες διαφορές το σκορ μετά το -14 που βρέθηκε, εκμεταλλευόμενη το βελτιωμένο μαρκάρισμα πάνω στον Ντένμον. Το τρίποντο του Μωραϊτη έφερε και πάλι της διαφορά στο 35-25 στα μισά της περιόδου, με τις διακυμάνσεις του σκορ να είναι συνεχόμενες. Η αφλογιστία της ΑΕΚ έστειλε τη διαφορά στο +18 για το Περιστέρι με το 43-25 στο 4:10. Ήταν το χρονικό σημείο όπου οι γηπεδούχοι ήλεγχαν πλήρως τον ρυθμό και ο τεχνικός του δικεφάλου έκανε διαδοχικές αλλαγές σε σχήματα και πρόσωπα. Επίσης, μια λεπτομέρεια που μέτρησε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ήταν μεταξύ άλλων η ευστοχία του ΓΣΠ στις βολές με 20/21 βολές, ενώ η ΑΕΚ μετρούσε 2/7. Πάντως, στις δύσκολες στιγμές της “Ένωσης”, μόνο ο Φλιώνης έδειχνε να αποτελεί όαση στην επιθετική αφλογιστία και να ρίχνει τη διαφορά μέχρι να κλείσει το ημίχρονο στο 51-41.

H τρίτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στην ΑΕΚ όπου φανέρωσε όλα τα στοιχεία που τις έλλειψαν στο πρώτο ημίχρονο, τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Η ομάδα του Ηλία Κατζούρη περιόρισε δραστικά την επίθεση του Περιστερίου με συνέπεια όχι μόνο να ισορροπήσει αλλά και να προσπεράσει στο σκορ (56-59), έχοντας παίκτη-κλειδί τον Οριόλα. Επίσης, ο Γουίλιαμς έκανε μεγάλο ματς στο δεύτερο ημίχρονο και όχι μόνο με τους προσωπικούς πόντους αλλά και με τη φθορά των αντίπαλων ψηλών, δημιούργησε ευνοϊκές συνθήκες στην επίθεση.

Ο επίλογος του αγώνα, βρήκε τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ αλλά και με πολλά λάθη εκατέρωθεν. Ρόλο έπαιξε η μεγαλύτερη ευστοχία του Περιστερίου με το 70-63 στο 7:20. H AEK ήθελε σκορ αλλά ο Οριόλα και ο Γουίλιαμς ήταν καλύτερα κλεισμένοι από την τρίτη περίοδο. Το Περιστέρι είχε τις λύσεις και τον πλουραλισμό στην επίθεση, με συνέπεια να συντηρεί διαφορά 8 έως 12 πόντων. Μάλιστα, στο τελευταίο δίλεπτο η διαφορά αυξήθηκε στο 82-67. O Ντένμον με 29 πόντους και Φλιώνης με Γουίλιαμς από 17 ο καθένας, ήταν οι πρώτοι σκόρερ του αγώνα. Το τελικό 87-73 ήταν αποτέλεσμα της πιο σταθερής εικόνας που είχαν οι γηπεδούχοι που κινήθηκαν στα στάνταρ της κανονικής διάρκειας. Αντίθετα, η ΑΕΚ έδειξε ότι στηρίζεται κυρίως στις ατομικές εξάρσεις παικτών, ενώ έβγαλε κόπωση μετά τα ευρωπαϊκά παιχνίδια για το BCL.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 51-41, 64-63, 87-73

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Μπίλαν 11 (2/3 δίποντα, 7/7 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φρανσίσκο 15 (5/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ραντάνοβ 6 (2/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ντένμον 29 (3/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 11/12 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κασελάκης 3 (1), Κόλμαν 6, Μωραΐτης 11 (1 τρίποντο, 6/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πουλιανίτης, Χουγκάζ, Χάμερ 6

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Λεμάρ 7 (2/8 σουτ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φλιώνης 17 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάνκοβιτς 8 (3/11 σουτ), Μάιλς 4 (1/7 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μίτσελ 4 (2/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Κόνιαρης, Ξανθόπουλος, Οριόλα 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάντσεν, Παπαδάκης 7 (1), Γουίλιαμς 17 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ)