Την “πλήγωσαν” οι πρώην στη Ρόδο (video)

Ο Κολοσσός του Ηλία Παπαθεοδώρου επικράτησε με 73-67 της ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League, με πρωταγωνιστές τους Τι Τζέι Σταρκς και Χάρη Γιαννόπουλο. Στο 3-4 πλέον οι Ροδίτες, “συγκατοικεί” με το Περιστέρι στη δεύτερη θέση η “Ένωση”.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και κατάφεραν να κατεβάσουν τον επιθετικό μέσο όρο του “Δικεφάλου”, ενώ ήταν κυρίαρχοι στα ριμπάουντ (48 έναντι 28 της ΑΕΚ). Πολύ καλή παρουσία από τον αρχηγό του Κολοσσού, θετικοί οι Λίνος Χρυσικόπουλος και Γιανίκ Μορέιρα. Για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη προσπάθησαν οι Φρέιζερ και Στρέλνιεκς, ωστόσο δεν αρκούσαν.

O αγώνας

Οι δύο ομάδες είχαν “νωθρό” ξεκίνημα στο παιχνίδι, με την ΑΕΚ να προηγείται με 6-2 και τον Ηλία Παπαθεοδώρου να βλέπει τον Κόφεϊ να κάνει δύο γρήγορα φάουλ, στο 3′. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πάρουν το… πάνω χέρι, ωστόσο η “Ένωση” διατηρούσε το μικρό προβάδισμα της (13-10, 6′). Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη εκμεταλλεύτηκε τα πολλά φάουλ των Ροδιτών (11/13 εύστοχες βολές) και τελείωσε προηγούμενη με 20-15 το πρώτο δεκάλεπτο.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με ένα σερί 5-0 του Κολοσσού, το οποίο ανάγκασε τον τεχνικό των φιλοξενούμενων να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ (20-20, 11′). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες απαντούσαν η μία στα σερί της άλλης, με την ΑΕΚ να προηγείται 26-24, στο 14′. Ο Φιλιππάκος με “γκολ φάουλ” ανέβασε τη διαφορά στους έξι (32-26, 17′). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στη συνέχεια και το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (33-33).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με καμία ομάδα να μην μπορεί να… ξεφύγει (39-37, 23′). Ο Χάρης Γιαννόπουλος, με πέντε συνεχόμενους πόντους, έδωσε το προβάδισμα στον Κολοσσό Ρόδου και ανάγκασε τον Ηλία Καντζούρη να καλέσει τάιμ άουτ για να “κόψει” το ρυθμό των γηπεδούχων (45-44, 27′). Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους Ροδίτες να έχουν… βραχύ προβάδισμα (49-48).

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου διατηρούσε το προβάδισμα του ενός πόντου (54-53, 32′). Ο Κολοσσός παρέμενε σταθερά μπροστά στο σκορ, με την ΑΕΚ να ψάχνει τρόπο να αντιδράσει (63-59, 35′). Ο Σταρκς δεν επέτρεπε στους φιλοξενούμενους να προσπεράσουν και με νέο τρίποντο έκανε το 68-65, στο 37′. Ο Κολοσσός κατάφερε να πάρει τη νίκη, εν τέλει, με σκορ 73-68.

Ο MVP

Ο Χάρης Γιαννόπουλος ήταν καθοριστικός στη νίκη του Κολοσσού Ρόδου, τελειώνοντας το παιχνίδι με 17 πόντους (4/4 βολές, 5/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα), 10 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο στα 34:49′ που έμεινε στο παρκέ.

Δεκάλεπτα: 15-20, 33-33, 49-48, 73-67

Κολοσσός Ρόδου (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Σταρκς 25, Μορέιρα 6, Χρυσικόπουλος 6, Όσμπορν, Ντίξον, Μπιλλής, Κόφεϊ 10, Χατζηδάκης 6, Κατσίβελης 1, Ιορδάνου, Τιγκ 2, Γιαννόπουλος 17.

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Κόνιαρης, Φρέιζερ 15, Πετρόπουλος, Φλιώνης 2, ΜακΓκριφ 8, Φιλιππάκος 4, Περσίδης, Μάντσεν 6, Παπαδάκης, Γουίλιαμς 10, Μίτσελ 10, Στρέλνιεκς 12.//