Στα play off της Basket League ο ΠΑΟΚ με επικό Πόρτερ Τζούνιορ (highlights)

Ο "δικέφαλος του βορρά" επικράτησε του Αμαρουσίου με 77-62, κατακτώντας την 8η θέση και θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στον πρώτο γύρο των play off της Basket League.

Η αναμέτρηση στην Πυλαία είχε αρκετά καλό ρυθμό, με το Μαρούσι να θέλει να βρει περιφερειακά σουτ, με άμεσο εκτελεστή τον Χάρη Γιαννόπουλο που είχε 2/3 τρίποντα στις πρώτες του απόπειρες. Ο ΠΑΟΚ κυρίως με προσωπικές ενέργειες του Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ έμεινε κοντά στο σκορ, μειώνοντας σε 11-9. Ο “δικέφαλος του βορρά” μαζεύτηκε αρκετά στην άμυνα του, περιορίζοντας την ομάδα του Νίκου Βετούλα για να κλείσουν την πρώτη περίοδο στην ισοπαλία με 18-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ φάνηκε να έχει καλύτερες επιλογές, δίνοντας την μπάλα και πάλι στον Κέβιν Πόρτερ για να ηγηθεί της προσπάθειας του “δικεφάλου του βορρά”. Η διαφορά έφτασε και διψήφια επίπεδα με το 33-23 να αναγκάζει τον Βετούλα να καλέσει time out για να μαζέψει τους παίκτες του. Οι παίκτες των βορείων προαστίων είχαν κάποιες λύσεις κάτω από το καλάθι με τον Τζούστον και τον Ραντούλιτσα, αλλά οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το δεκάλεπτο να πάει χαμένο, καθώς ήθελαν να κλείσουν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ. Το 40-36 ήταν το σκορ που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να έχει κορυφαίο τον Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ με 14 πόντους, με τον Ραντούλιτσα να έρχεται και αυτός με αρκετή φορά και τους 13 δικούς του.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι δεν είχαν καμία θέληση να αφήσουν την ευκαιρία να πάει χαμένη, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν αρκετά μουδιασμένοι, αστοχώντας σε διαδοχικά σουτ για να μείνουν πίσω στα μέσα του δεκαλέπτου με 55-46. Εκεί με προσωπικές ενέργειες του Μπόγρη και του Γούναταρντ η διαφορά έπεσε στους έξι πόντους για το 57-51.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να τελειώσει κάθε ελπίδα που είχε το Μαρούσι για να πάρει το εισιτήριο για τα play off, με τον Πόρτερ να είναι επικός και να σκοράρει 22 πόντους με 12 ριμπάουντ για να τελειώσει το ματς για τον “δικέφαλο του βορρά” στο 77-62, παίρνοντας την 8η θέση για τα play off της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-36, 57-51, 77-62

ΠΑΟΚ (Νεραντζάκης): ΜακΝις 16 (12 ριμπάουντ), Τσιακμάς, Τσαΐρέλης 7 (6 ριμπάουντ), Φρίντρικσον 9 (7 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 3 (1), Αρσενόπουλος, Μίχαλακ 12 (2/6 τρίποντα) , Άλστον 5 (1), Πόρτερ Τζούνιορ 22 (9/15 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ)

ΜΑΡΟΥΣΙ (Βετούλας): Χιλ 8 (2), Στασινός 5 (1), Τζούστον 9 (1), Γιαννόπουλος 12 (3), Μπρίσκο 1, Φιλιππάκος, Νικολαΐδης 2, Ιορδάνου, Γούνταρντ 3, Κόζι, Μπόγρης 4, Χάασε, Ραντούλιτσα 18 (2/3 τρίποντα).