ΠΑΟΚ 4αδας… διέλυσε τον Απόλλωνα! (video)

Όντας απόλυτος κυρίαρχος για 40 λεπτά, ο “δικέφαλος του βορρά” επικράτησε εύκολα, με σκορ 97-60, του Απόλλωνα Πάτρας στην “PAOK Sports Arena” και πλέον κοιτάζει τη βαθμολογία από… ψηλά.

Οι Θεσσαλονικείς βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 7-4 και ισοβαθμούν με το Περιστέρι στην τρίτη θέση, κλείνοντας έτσι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον πρώτο γύρο. Με αυτόν τον τρόπο άφησαν… πίσω τους Άρη και ΑΕΚ. Από την άλλη, οι Πατρινοί έπεσαν στο 3-8 και βρίσκονται σε ισοβαθμία με τον Ιωνικό στην 9η θέση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στα πρώτα λεπτά, το ματς έμοιαζε περισσότερο με… Ράιλι εναντίον Απόλλωνα Πάτρας. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε επτά πόντους σε 3′ (7-5), παίρνοντας από το χέρι τους συμπάικτες του. Εν τέλει, έκλεισε την περίοδο με 10 πόντους, ενώ ο ΠΑΟΚ βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 23-10. Οι Χαντς και Σάιμπερτ πήραν τη μπαγκέτα της επίθεσης στη συνέχεια, με τον “δικέφαλο του βορρά” να φτάνει στο +20 (37-17) λίγο πριν τα 15′. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να βρίσκονται σε πολύ κακή μέρα, με τον Ράιλι και τον Χαντς να διαμορφώνουν το 48-24 σχετικά εύκολα. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 50-27.

Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν καθόλου διαφορετική, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν απόλυτα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Η διαφορά έφτασε και τους 30 πόντους (67-37), με το σύνολο του Λυκογιάννη να δείχνει και τον… πλουραλισμό του στην επίθεση. Άλλωστε, ο Έλληνας προπονητής έδωσε χρόνο και στους 12 παίκτες του, με έντεκα να έχουν σκοράρει πριν τα 30′ (73-40). Στις αρχές της τέταρτης περιόδου, ο Καμπερίδης έγινε ο 12ος που σκοράρει για τον “δικέφαλο” με δύο συνεχόμενα τρίποντα (81-45). Τα τελευταία λεπτά το αγώνα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη διαφορά να ξεπερνάει κάποια στιγμή τους 40 πόντους (87-46) και εν τέλει το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 97-60.

O MVP

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιανίκ Φράνκε, ο οποίος τελείωσε το ματς με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.//

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 50-27, 73-40, 97-60